Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Trąby powietrzne i wały szkwałowe nad północną Polską. Są ofiary śmiertelne!
Trąby powietrzne i wały szkwałowe nad północną Polską. Są ofiary śmiertelne!
14 VII 2012, 20:23:00 | Kategoria: Pogoda w Polsce
W sobotnie popołudnie przez Polskę przemieszcza się chłodny front atmosferyczny związany z płytkim , ale niezwykle aktywnym niżem znad Cieśnin Duńskich i zachodniej części Bałtyku. Na Pomorzu w powiecie starogardzkim wytworzyła się trąba powietrzna, która uszkodziła kilka budynków, połamała drzewa i zerwała linie energetyczne. W miejscowości Wycinki zawalił się domek letniskowy - zginął mężczyzna, a cztery osoby zostały ranne! Burze dotknęły także powiaty kwidzyński i sztumski. Bez zniszczeń nie obyło się także w północnej części Wielkopolski, szczególnie w powiatach czarnkowsko-trzcianeckim i pilskim.


Pomimo, iż wysokie temperatury ustąpiły, burze w dalszym ciągu niosą ze sobą dramatyczne w skutkach zniszczenia. Dzieje się tak ponieważ w casłej troposferze mamy do czynienia z bardzo dużą dynamiką. 11 km nad północną i zachodnią Polską z zachodu na północny wschód przemieszcza się prąd strumieniowy, w osi którego prędkość wiatru przekracza 225 km/h (radiosondaż Lindenberg 10393 godz 14.00 CEST). W dodatku chłodna atlantycka masa powietrza gwałtownie ogrzewa się tuż po wejściu znad oceanu nad rozgrzany ląd. Staje się chwiejna i budują się w niej niewielkie, ale aktywne komórki burzowe w których na skutek bardzo silnego uskoku i skrętu wiatru na różnych poziomach tworzą się trąby powietrzne i linie szkwału. Układy te przy tak dużej dynamice tworzą się zarówno na froncie zasadniczym jak i licznych frontach wtórnych, tworząc zorganizowane, wąskie i szybko przemieszczające się linie burz którym często towarzyszy wał szkwałowy, ewentualnie trąba powietrzna.

Prognoza modelowa w przypadku tak szybko zachodzących zmian może nie być dokładna. Najlepiej jest obserwować sytuację z obrazu satelity geostacjonarnego lub zobrazowania radarowego, te udostępniane przez IMGW niestety działają z kilkugodzinnym opóźnieniem co sprawia, że są kompletnie nie przydatne. Pozostaje więc korzystać z serwisów zagranicznych http://sat24.com/
http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/sat/data_jsmsgview.html








Górna mapa synoptyczna przedstawiająca pole geopotencjału, prędkość wiatru, temperaturę i wilgotność,  na poziomie 200 i 300 hPa tj. wysokość ~12 i 10 km. Źródło: Deutscher Wetterdienst Offenbach (DWD) 

Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
Pierwszy system klasyfikacji chmur został zaproponowany ponad 200 lat temu (1802r.) przez francuskiego przyrodnika – Lamarcka. W trzeciej części Rocznika meteorologicznego opisał pięć postaci chmur: zamglone, masywne, poplamione, rozwiane i zgrupowane. Później dopisał jeszcze 7 kolejnych form chmurowych. Jednak jego klasyfikacja nie została przyjęta przez środowisko naukowe.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne