Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Artykuły ›

Ocean jak niebo pełne gwiazd
Ocean jak niebo pełne gwiazd
8 V 2012, 11:27:00 | Kategoria: Artykuły
Uważa się, że 80-90% stworzeń żyjących w głębinach oceanów wytwarza własne światło. Specjaliści od bioluminescencji nadal nie wiedzą wszystkiego o mechanizmach i powodach świecenia, nawet najmniejszych organizmów morskich.

Jednym z najbardziej spektakularnych widoków jest nocne świecenie planktonu. Wody oceanu swoim blaskiem, przypominają wtedy rozgwieżdżone niebo.



Źródło: http://www.meteoprog.pl

Jak to się dzieje, że organizmy te zaczynają świecić i dla czego to robią? Otóż niektóre stworzenia zarówno na lądzie jak i na morzu potrafią produkować światło po przez reakcje chemiczne zachodzące wewnątrz ich ciał. Zjawisko to znane jest pod pojęciem bioluminescencji. Generowanie światła powstaje w wyniku mieszania się substancji chemicznych, które następuje podczas nagłego ruchu czy wibracji.



Najczęstszym źródłem bioluminescencji jest plankton a konkretnie Wiciowce i Bruzdnice. Naukowcy sądzą, że ich światło ma odstraszać organizmy, które żywią się planktonem. Bowiem nocą, światło zwraca uwagę drapieżników, które z kolei mogą zaatakować żerujące na planktonie stworzenia.


Źródło: http://www.meteoprog.pl



Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne