Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Ulewna burza w Rzymie, Śnieżyce w Austrii
Ulewna burza w Rzymie, Śnieżyce w Austrii
21 X 2011, 14:05:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Od dawna w Rzymie nie było tak intensywnych opadów deszczu. Choć zapowiadane przez meteorologów i to ze znacznym wyprzedzeniem, zaskoczyły one mieszkańców i władze Wiecznego Miasta. W Słowenii opad dobowy przekroczył 120 mm. W Austrii sypał śnieg, uruchomiono pługi śnieżne.

Stacja meteorologiczna Vigna di Valle na północnych przedmieściach Rzymu zanotowała opad 101 mm w ciągu doby. Deszcz miał wybitnie nawalny charakter, gdyż w ciągu godziny spadło 75 mm. Jest to miesięczna wartość średniego opadu dla Warszawy.

Niestety jest ofiara śmiertelna, na przedmieściach włoskiej stolicy w zalanej suterenie utonął mężczyzna.

Trudne warunki pogodowe spowodowały że wszystkie arterie zostały natychmiast zakorkowane. Strażacy i Policjanci ratowali wiele osób z zablokowanych samochodów, zalanych tunelów i domów.

Alternatywą nie mógł być transport zbiorowy: koleje podmiejskie odnotowały poważne opóźnienia, metro zaś stało się bezużyteczne w sytuacji, gdy wiele stacji z powodu zalania trzeba było zamknąć.



Ekstremalne warunki pogodowe spowodowane były spływem w niskie szerokości geograficzne świeżego polarnego powietrza, które gwałtownie wypierało masę zwrotnikową. Front polarny, który oddzielał obie masy powietrza, zafalował nad Alpami. Wysoki poziom konwergencji w dolnej części troposfery i obecność wielkoskalowych prądów wznoszących doprowadziły do frontogenezy. Uformował się więc dolnotroposferyczny niż. Wilgotna i chwiejna masa powietrza sprzyjała powstawaniu komórek burzowych, które ze względu na małą prędkość wiatru w środkowej troposferze nie miały tendencji do przemieszczania się. Burze z ulewami nad jednym obszarem trwały nawet 10 godzin.

Pogoda załamała się także W słoweńskim Vogel, gdzie spadło aż 123 litry na metr kwadratowy.

W Austrii która znajdowała się w chłodnej części niżu, sypnął śnieg który zasypał szlaki ważniejsze szlaki komunikacyjne. Są miejsca gdzie warstwa świezo spadłego śniegu ma już 50 cm.
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia

Skala Fujity – siedmiostopniowa skala oceniająca poziom intensywności tornad na podstawie zniszczeń zabudowy i rzadziej roślin. Opracował ją w 1977 Tetsuya "Ted" Fujita z Uniwersytetu w Chicago. Rozwinął ją razem z Allenem Pearsonem 1973 o długość i szerokość ścieżek.





1 lutego 2007 skala Fujity została zaktualizowana do "Rozszerzonej Skali F" ("Skala EF" ang. Enhanced F Scale), gdzie zniszczenia podzielone będą na klasy w odniesieniu do konkretnych rodzajów konstrukcji obiektów budowlanych. Pozwolić to ma sprawniej posługiwać się nią na terenie Stanów Zjednoczonych.


Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne