Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Monsun letni spowodował powódź w Indiach.
Monsun letni spowodował powódź w Indiach.
2 IX 2011, 10:22:00 | Kategoria: Pogoda na świecie

Ulewne deszcze trwające od piątku spowodowały gwałtowna powódź w stanie Maharashtra. W Bombaju, zalane zostały setki domów, szkoły i lotnisko, władze ewakuowały dziesiątki ludzi. Zagrożone są również uprawy. W ciągu jednego dnia w Bombaju spadło 180 mm opadów, a w przedmieściu – 230 mm – poinformowała Służba meteorologiczna państwa.

Monsun letni zwany też morskim charakteryzuje się pogodą deszczową, związana jest ona z niskim ciśnieniem nad lądem a wysokim nad oceanem. Duże znaczenie w tworzeniu się monsunów ma także przemieszczanie się Międzyzwrotnikowej Strefy Zbieżności i związanej z nimi pasatami, które sterują napływem mas powietrza.
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia

Skala Fujity – siedmiostopniowa skala oceniająca poziom intensywności tornad na podstawie zniszczeń zabudowy i rzadziej roślin. Opracował ją w 1977 Tetsuya "Ted" Fujita z Uniwersytetu w Chicago. Rozwinął ją razem z Allenem Pearsonem 1973 o długość i szerokość ścieżek.





1 lutego 2007 skala Fujity została zaktualizowana do "Rozszerzonej Skali F" ("Skala EF" ang. Enhanced F Scale), gdzie zniszczenia podzielone będą na klasy w odniesieniu do konkretnych rodzajów konstrukcji obiektów budowlanych. Pozwolić to ma sprawniej posługiwać się nią na terenie Stanów Zjednoczonych.


Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne