Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta

Czwartek: Słonecznie i ciepło nad Bałtykiem i Mazurami
Czwartek: Słonecznie i ciepło nad Bałtykiem i Mazurami
3 VIII 2011, 12:23:00 | Kategoria: Dla Turystów
Stan pogody w czwartek bez wątpienia sprzyjał będzie wypoczynkowi. Generalnie będzie słonecznie, ciepło i co najważniejsze sucho. Letni typ pogody z temperaturą w przedziale 23 - 26 st C, dawał będzie komfort do aktywnej formy spędzania wolnego czasu. Błogi stan pięknej pogody zupełnie nie odzwierciedla, zmian jakie zachodzą w polu barycznym nad środkową Europą.

Wyż który zapewnia nam letnią, słoneczną pogodę odsuwa się na południowy wschód, jego miejsce powoli zastępować będzie zatoka obniżonego ciśnienia, związanego z niżem znad Morza Północnego. Taka konfiguracja układów barycznych sprawia, że Polska znajdzie się w obszarze adwekcji ciepłego powietrza z południowego zachodu. Dlatego jutro najcieplej będzie w zachodniej części kraju 26 st C. W osi zatoki niestety znajdować będzie się strefa zbieżności, z którą związane będzie większe zachmurzenie i słabe przelotne opady deszczu oraz burze.

Masa powietrza za linią zbieżności będzie co prawda cieplejsza niż poprzednia, ale będzie ona również wilgotnochwiejna. Stwarzać to będzie warunki do rozwoju chmur konwekcyjnych i związanych z nimi przelotnych opadów i burz. Taki stan pogody wystąpi jednak w piątek.


Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne