Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Środa: Bałtyk i Mazury - Słonecznie, ciepło, ale noc chłodna
Środa: Bałtyk i Mazury - Słonecznie, ciepło, ale noc chłodna
2 VIII 2011, 13:11:00 | Kategoria: Dla Turystów
W środę pogodę nad wybrzeżem i na Mazurach kolejny dzień będzie kształtował klin wyżowy znad Bałtyku. Jego obecność zapewni nam w północnej części kraju słoneczną pogodę. Chmury, które pojawiają się w wyniku płytkiej konwekcji nie będą miały możliwości do rozbudowy, gdyż ograniczać je będzie inwersja wyżowa.
Za sprawą północnej adwekcji chłodniejszego powietrza, temperatury nad morzem i na Mazurach nie będą bić rekordów. Na wybrzeżu 20 st C, Mazury - 23 st C. Trzeba się liczyć z chłodnymi nocami, gdzie temperatura w północno-wschodniej Polsce spadnie do 8 st C. Lokalnie na skutek wypromieniowania ciepła, pojawią się mgły radiacyjne. Te ustąpią jednak szybko w miarę wzrostu wysokości słońca nad horyzontem.

Wzrost temperatur nastąpi w czwartek, kiedy obszar Polski znajdzie się w tylnej części wyżu, który ustępuje zatoce obniżonego ciśnienia nadciągającej z zachodu. W czwartek po południu, pojawią się związane z nią chmury. Piątek to już pogoda związana z przemieszczaniem się z zachodu na wschód frontu atmosferycznego, tak więc pod koniec tygodnia i w weekend należy spodziewać się przelotnych opadów deszczu.


Mazury
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
(ENSO) opisuje cykl zjawisk El Niño – La Niña, normalnie kojarzonych z propagacją pomiędzy zachodnim i wschodnim tropikalnym Pacyfikiem, ale mających wpływ, poprzez telekonekcje, także z pogodą daleko na południe i na północ od równika.



Indeks oscylacji południowej (ang. Southern Oscillation Index, w skrócie SOI) jest wyliczany z różnic ciśnień atmosferycznych miesięcznych lub sezonowych pomiędzy wyspami Tahiti a Darwin (Australia).



Ujemny wskaźnik SOI wskazuje na występowanie El Niño, który ma wpływ na globalny klimat. El Niño powoduje wzrost ocieplenia centralnego i wschodniego Pacyfiku, zmniejszenie siły stałych wiatrów oceanicznych Atlantyku oraz spadek opadów we wschodniej i północnej Australii.



Dodatni wskaźnik SOI ma przeciwny wpływ niż ujemny wskaźnik SOI, dodatkowo wody centralnego i wschodniego Pacyfiku są chłodniejsze.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne