Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Deszczowy i chłodny piątek nad Bałtykiem. Cieplej i pogodniej na Mazurach
Deszczowy i chłodny piątek nad Bałtykiem. Cieplej i pogodniej na Mazurach
28 VII 2011, 14:45:00 | Kategoria: Dla Turystów
Fatalnie będzie wyglądał jutrzejszy dzień nad morzem, szczególnie dotyczy to zachodniego wybrzeża, gdzie solidnie padać będzie cały dzień. Deszcz będzie również na wschodnim wybrzeżu, tam jednak będzie go mniej. Opady to jednak nie wszystko, bowiem słupki rtęci w termometrach od Ustki po Świnoujście nie podniosą się powyżej 17 st C. Nawet i z tą wartością może być ciężko, gdyż nieprzyjemne uczucie chłodu poza wilgocią, potęgował będzie dość silny i silny północno-zachodni wiatr. Cieplej będzie nad Zatoką Gdańską, gdzie wiatr będzie wiał z południowego zachodu i południa.

Wszystko przez permanentnie wirujące nad Bałtykiem niże. Jutro obszar wypełniającego się układu niżowego, z którego mamy dzisiejsze, czwartkowe opady nad wybrzeżem, objęty zostanie przez rozciągającą się z północnego wschodu zatokę niżową w której odbuduje się aktywny ośrodek niżowy z frontowym zachmurzeniem i opadami.

Zdecydowanie cieplej i mniej deszczu będzie na mazurach. W dużym zachmurzeniu powinny pojawiać się przejaśnienia, ale na opalanie się i wylegiwanie się na słońcu będzie to stanowczo za mało.


Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
(ENSO) opisuje cykl zjawisk El Niño – La Niña, normalnie kojarzonych z propagacją pomiędzy zachodnim i wschodnim tropikalnym Pacyfikiem, ale mających wpływ, poprzez telekonekcje, także z pogodą daleko na południe i na północ od równika.



Indeks oscylacji południowej (ang. Southern Oscillation Index, w skrócie SOI) jest wyliczany z różnic ciśnień atmosferycznych miesięcznych lub sezonowych pomiędzy wyspami Tahiti a Darwin (Australia).



Ujemny wskaźnik SOI wskazuje na występowanie El Niño, który ma wpływ na globalny klimat. El Niño powoduje wzrost ocieplenia centralnego i wschodniego Pacyfiku, zmniejszenie siły stałych wiatrów oceanicznych Atlantyku oraz spadek opadów we wschodniej i północnej Australii.



Dodatni wskaźnik SOI ma przeciwny wpływ niż ujemny wskaźnik SOI, dodatkowo wody centralnego i wschodniego Pacyfiku są chłodniejsze.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne