Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

WWF nagrało dzikie tygrysy sumatrzańskie
WWF nagrało dzikie tygrysy sumatrzańskie
10 V 2011, 13:38:00 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
Organizacja ekologiczna WWF, której celem jest powstrzymanie degradacji środowiska, za pomocą zainstalowanych w dżungli Bukit Tigapuluh kamer, uchwyciła na filmie 12 tygrysów sumatrzańskich.
Jeden z filmów pokazuje zabawę trójki młodych tygrysiątek, liściem. Inny film uruchomiony czujnikiem podczerwieni zawiera nocny spacer pojedynczego kota.

Obrazy w sumie przedstawiają sześć pojedynczych kotów, matkę z młodym i wcześniej wspomnianą matkę z trzema bawiącymi się tygryskami.

Karmila Parakkasi, lider zespołu tygrysich badań WWF na Sumatrze, powiedziała, że liczba dużych kotów zarejestrowana w ciągu dwóch miesięcy obserwacji jest imponująca.

Liczebność tygrysów sumatrzańskich pod konie XX wieku szacowano na 400-500 osobników. Natomiast dokładniejsze szacunki z 2007 roku wskazują na 441-679 osobników. Jest to zdecydowanie poniżej bezpiecznego poziomu gwarantującego stabilność populacji. W latach 70 XX .wieku było ich jeszcze około tysiąca. Dziś w ogrodach zoologicznych żyje ich około 200.

Największym problemem w ochronie ginących tygrysów jest wysoka cena jaką gotowi są płacić kłusownikom zwolennicy tygrysich afrodyzjaków. Innym bardzo poważnym problemem jest kurczenie się środowiska naturalnego w którym żyje ten podgatunek tygrysa. Na sumatrzańskiej wyspie, dla produkcji papieru masowo karczuje się naturalne lasy. Wycina się je też, by pozyskać grunt pod plantacje palm olejowych.
Rząd w Dżakarcie zapewnił, że miejsca, gdzie nagrano wielkie koty, będą chronione, a koncerny nie otrzymają zgody na wycinkę dżungli.

Film można obejrzeć pod adresem:
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia

Skala Fujity – siedmiostopniowa skala oceniająca poziom intensywności tornad na podstawie zniszczeń zabudowy i rzadziej roślin. Opracował ją w 1977 Tetsuya "Ted" Fujita z Uniwersytetu w Chicago. Rozwinął ją razem z Allenem Pearsonem 1973 o długość i szerokość ścieżek.





1 lutego 2007 skala Fujity została zaktualizowana do "Rozszerzonej Skali F" ("Skala EF" ang. Enhanced F Scale), gdzie zniszczenia podzielone będą na klasy w odniesieniu do konkretnych rodzajów konstrukcji obiektów budowlanych. Pozwolić to ma sprawniej posługiwać się nią na terenie Stanów Zjednoczonych.


Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne