Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Powstanie pierwszy komercyjny kosmodrom
Powstanie pierwszy komercyjny kosmodrom
27 X 2009, 09:32:44 | Kategoria: Dla Turystów

19 czerwca br. oficjalnie rozpoczęto prace nad Spaceport America, pierwszym na świecie komercyjnym kosmodromie przeznaczonym do lotów suborbitalnych. Łączny koszt projektu szacuje się na około 31 milionów dolarów. Powstał on w pracowniach firm URS oraz Foster&Partners. Kosmodrom zlokalizowano w regionie Sierra County w stanie Nowy Meksyk.

Projekt zakłada wyposażenie terminala w system nowoczesnych paneli słonecznych, które mają zapewnić sprawne funkcjonowanie systemu oświetleniowego oraz działanie urządzeń elektrycznych zainstalowanych na kosmodromie. Budynek ma być tak skonstruowany, by samoistnie się wentylował, ogrzewał, ochładzał wedle aktualnej potrzeby. Cały terminal ma mieć powierzchnię blisko 9 tys. metrów kwadratowych. Oprócz terminala jego kluczową część stanowić będzie ogromnych rozmiarów hangar, który będzie w stanie pomieścić dwa samoloty White Knight oraz pięć pojazdów suborbitalnych Space Ship-Two. Przy lotach turystycznych będą w pełni wykorzystywane obydwa typy maszyn, najpierw samoloty White Knight, wynosić będą pojazdy kosmiczne na wysokość ok. 15km, następnie pojazd Space Ship-Two zostanie odczepiony i za pomocą silników rakietowych wynosić będzie kosmicznych turystów na wysokość 110km. Cały lot przewidziany jest na ok. 2,5 godziny, w stanie nieważkości pasażerowie spędzą 6 minut. Lot ma kosztować bagatela 200 tys. dolarów, ale najprawdopodobniej będzie 10-krotnie tańszy. Podobny projekt planuje stworzyć również Szwecja (Spaceport Sweden).

Redaktor: Krzysztof
Meteopedia
Zorza polarna - aurora ovals - jest to świecenie górnych warstw atmosfery ziemskiej charakterystyczne dla obszarów podbiegunowych. Najczęściej występuje w odległości 20° - 25° od bieguna magnetycznego północnego lub południowego. Na północy nazywana jest aurora borealis, na południu aurora australis.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne