Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Krótkie podsumowanie kwietnia 2009
Krótkie podsumowanie kwietnia 2009
27 V 2009, 14:15:54 | Kategoria: Artykuły
Tegoroczny kwiecień był przeważnie cieplejszy i suchszy niż przeciętny kwiecień lat 2000-2008.
SYTUACJA SYNOPTYCZNA W KWIETNIU 2009
W tym okresie przeważała adwekcja powietrza z sektora południowego i zachodniego, odpowiedni 51% i 36%. Z kolei napływ powietrza z sektora północnego wystąpił statystycznie w co dziesiątym dniu. Jednocześnie łącznie przez pół miesiąca Polska znajdowała się w zasięgu układów niskiego i wysokiego ciśnienia. Niże docierały do nas często z kierunku południowo-zachodniego i południowego, natomiast wyże z północnego (głównie Skandynawia). Układy wysokiego ciśnienia rozbudowywały się w tylnej części niżów, szczególnie nad Półwyspem Skandynawskim i Rosją.

Temperatura powietrza
W efekcie kwiecień 2009 okazał się nawet o 2-3ºC cieplejszy niż analogiczny okres w latach 2000-2008. Co prawda generalny zarys i rozkład izoterm pozostał niezmieniony, niemniej wartości, szczególnie na zachodzie i południu były wyższe. Najcieplej było w województwach: lubuskim, opolskim, śląskim, dolnośląskim i wielkopolskim, średnio 11-12ºC (9-10ºC, 2000-2008). Z kolei najniższe wartości temperatury powietrza notowano w Pomorskiem, Podlaskiem i Warmińsko-Mazurskiem, przeciętnie 8-9ºC (6-7ºC, 2000-2008).
Z punktu widzenia regionalizacji fizycznogeograficznej, najniższą średnią temp. powietrza w miesiącu zarejestrowano w Karpatach, Sudetach, na Pojezierzu Suwalskim i Pobrzeżu Kaszubskim, co odpowiada średniemu obrazowi z lata 2000-2008. Przebieg izoterm w kwietniu odzwierciedla również wpływ Bałtyku. Ich orientacja (SW-NE) zmienia się na północy na zbliżoną do równoleżnikowej, co jest efektem napływu mas powietrza z północnego-zachodu i północy.

Opady atmosferyczne
Również suma opadów atmosferycznych była znacznie niższa niż w poprzednich latach. Średnio w kraju spadło nieco ponad 6 mm opadów (35 mm, 2000-2008). Najwięcej na zachodzie i południowym-wschodzie, tj. 20-30 mm (10-30 mm, 2000-2008).Najmniej opadów wystąpiło na Żuławach Wiślanych, Kujawach oraz w strefie granicznej Nizin Środkowopolskich i Wyżyn Polskich. Uwagę zwraca również bardzo niska suma opadów atmosferycznych na Śnieżce (3 mm) i na Kasprowym Wierchu (10 mm) przy średniej za ostatnie lata, odpowiednio 142 mm i 84 mm. Z kolei W latach 2000-2008 najwyższa suma opadów atmosferycznych występowała na południu oraz Pomorzu Wschodnim.
W kwietniu wystąpiło tylko kilka dni deszczowych. Opady miały przeważnie charakter przelotny. Deszcz ciągły występował najczęściej w województwie podkarpackim, gdzie przez kilka dni znajdowało się centrum względnie stacjonarnego układu niskiego ciśnienia. Stąd zagrożenie powodziowe, lokalne podtopienia.
Średnia temp. pow. w kwietniu 2009
Średnia temp. pow. w kwietniu (2000-2008)
Suma opadów atm. w kwietniu 2009 [mm]
Przeciętna suma opadów atm. w kwietniu (2000-2008) [mm]
Redaktor: Wojtek
Meteopedia
Zjawisko to związane jest z refrakcją, czyli załamaniem światła. Światło przechodzące przez warstwy powietrza o róznej gęstości załamuje się i odchyla od swojego pierwotnego kierunku.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne