Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Fronty atmosferyczne
30 XI 1999, 00:00:00 | Kategoria: Leksykon
Masą powietrza nazywamy część atmosfery o zbliżonych parametrach takich jak temperatura, wilgotność, zawartość pyłu itp. W atmosferze cały czas powstają warunki przy których dwie masy powietrza o różnych właściwościach są położone obok siebie.

Strefy przejściowe między jedną a drugą masą powietrza nazywamy frontami. Szerokość strefy frontowej wynosi najczęściej kilkadziesiąt kilometrów. W kierunku pionowym jej grubość wynosi kilkaset metrów. Powierzchnia frontu jest położona w atmosferze pochyło. Kąt pomiędzy powierzchnią Ziemi a powierzchnią frontu wynosi od 0,5 do 0,05 stopnia. Oznacza to, że jeśli front przy powierzchni Ziemi znajduje się na zachodniej granicy Polski to nad Terespolem znajduje się na wysokości około 7 kilometrów.

Fronty rzadko pozostają w jednym miejscu. Najczęściej przemieszczają się wraz z wiatrem. Jeżeli ciepłe powietrze przemieszcza się w kierunku powietrza chłodniejszego to mamy do czynienia z frontem ciepłym. Oczywiście powietrze cieplejsze jest lżejsze i wślizguje się nad powietrze chłodne. Z odwrotną sytuacją mamy do czynienia gdy chłodne powietrze przemieszcza się w kierunku powietrza cieplejszego. Wtedy mamy do czynienia z frontem chłodnym. Chłodniejsze powietrze za frontem wciska się klinem pod powietrze cieplejsze.

Fronty chłodne poruszają się szybciej niż fronty ciepłe. Dlatego nierzadko w atmosferze zdarza się sytuacja, że front chłodny dogania front ciepły. Taki front nazywamy frontem okluzji. Przed i za frontem znajduje się chłodna masa powietrza. Natomiast ciepła masa nie ma już kontaktu z powierzchnią Ziemi i jest wypychana do góry.

Meteopedia
Wincenty Okołowicz urodzony 26 czerwca 1906 roku na Ukrainie, polski geograf, klimatolog, geomorfolog.

Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne