Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
...
...
Pokrywa śnieżna zimą 2008/2009
Poniżej prezentujemy maksymalną, zmierzoną wysokość pokrywy śnieżnej zimą 2008/2009 podaną w [cm]. Dla ułatwienia interpretacji wykreślono izochiony, czyli linie łączące punkty na mapie o jednakowej wartości wysokości pokrywy śnieżnej. Na Kasprowym Wierchu wyniosła ona 335 cm, na Śnieżce 149 cm, a w Zakopanym 84 cm.
3 IV 2009, 08:42:05 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
Ogólnie biorąc można już sformułować wstępną tezę, iż tegoroczny styczeń odpowiada przeciętnym warunkom z wielolecia w zakresie średniej miesięcznej wartości temperatury powietrza i sumy miesięcznej opadów atmosferycznych.
17 II 2009, 08:25:02 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
Nie wszystkie niedźwiedzie w Tatrach zapadły w sen zimowy. Korzystając z łagodnej aury, niektóre drapieżniki nadal żerują gromadząc zimowe zapasy. "Mamy coraz mniej sygnałów aktywności niedźwiedzi, co świadczy o układaniu się drapieżników do gawr na sen zimowy" - powiedział wicedyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Zbigniew Krzan.
21 I 2009, 13:28:56 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ rozpoczęły nabór prac do II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych "Świetlik".
27 XI 2008, 12:59:55 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
Ocieplenie klimatu w pierwszej kolejności zaszkodzi długowiecznym i większym zwierzętom - piszą naukowcy z Kanady i Niemiec w najnowszym wydaniu tygodnika "Science".
5 XI 2008, 12:39:27 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
Okazuje się, że wzrost średniej temperatury powietrza o 2ºC w stosunku do poziomu sprzed „epoki industrializacji” zagrozi istnieniu połowy (pingwin cesarski), a być może nawet 75% (pingwin Adeli) populacji pingwinów żyjących na Antarktydzie. Według prognoz może to nastąpić w perspektywie mniej niż 40 lat. Dojdzie bowiem do stopienia znacznej części pokrywy lodowej wód tej części wszechoceanu, która oblewa kontynent antarktyczny. A to właśnie tam pożywienia poszukują pingwiny.
13 X 2008, 12:51:13 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
W Helsinkach ogłoszono raport międzynarodowej organizacji HELCOM, z którego wynika, że zatopiona w Bałtyku broń chemiczna traci swe groźnie właściwości, nie zagraża już skażeniem ani morzu ani też bałtyckim wybrzeżom.
30 IX 2008, 09:44:43 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
Według ekspertów Koalicji Klimatycznej - porozumienia organizacji pozarządowych zainteresowanych działaniami na rzecz ochrony globalnego klimatu - gdyby wszystkie gospodarstwa domowe wymieniły dwie tradycyjne żarówki (100W) na żarówki energooszczędne (21W), oszczędności w wykorzystaniu energii wyniosłyby 1990 MW w skali kraju, co stanowi aż 8 proc. wykorzystywanej mocy.
23 IX 2008, 12:42:06 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
Poziom wody w Bałtyku wzrósł w ciągu minionych 100 lat o 15 centymetrów, a w ciągu minionych 20 lat podwoiło się tempo tego wzrostu - ogłosili naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie.
22 IX 2008, 13:15:48 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
Dnia 22 września o godzinie 17:44 naszego czasu Słońce wstępuje w znak Wagi, mamy zrównanie dnia i nocy, a tym samym początek astronomicznej jesieni.
17 IX 2008, 13:28:33 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
...
...
Meteopedia

Ogłuszające gromy i światło błyskawic niejednego z nas przyprawiają o dreszcze. Towarzyszące burzom

pioruny

są niczym innym jak

przepływem energii elektrycznej na skutek wytwarzającej się

różnicy potencjałów między

chmurą

a ziemią. Podczas wyładowań atmosferycznych wyzwala się ogromna ilość energii, której wykorzystanie ciągle stanowi niespełnione marzenie człowieka. Na temat budzących podziw i jednocześnie przerażających nas

piorunów narosło wiele mitów. Na naszej stronie spróbujemy ustosunkować się do niektórych.Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne