Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Tatrzańskie niedźwiedzie pomału zapadają w sen zimowy
21 I 2009, 13:28:56 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
Nie wszystkie niedźwiedzie w Tatrach zapadły w sen zimowy. Korzystając z łagodnej aury, niektóre drapieżniki nadal żerują gromadząc zimowe zapasy.

"Mamy coraz mniej sygnałów aktywności niedźwiedzi, co świadczy o układaniu się drapieżników do gawr na sen zimowy" - powiedział wicedyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Zbigniew Krzan.

Niedźwiedzie jednak nie zapadają w zupełną hibernację, tak jak to jest w przypadku tatrzańskich świstaków. Te drapieżniki potrafią w zimie zbudzić się i wyjść ze swoich legowisk w celu uzupełnienia pożywienia.W tym roku na terenie TPN nie było przypadków zbytniego zbliżania się niedźwiedzi do ludzi czy schronisk.

"Tych problemów jest coraz mniej dzięki działaniom służb Tatrzańskiego Parku, które mają zapobiegać synantropizacji niedźwiedzi, czyli zatracaniu naturalnego lęku przed ludźmi, w poszukiwaniu pożywienia" - powiedział Krzan.

Niedźwiedź, który nie boi się zbliżać do ludzi, bo nauczył się zdobywać od nich pożywienie, zwykle nie potrafi powrócić już do dzikiego trybu życia.

Na wiosnę władze TPN planują założenie obroży telemetrycznej jednemu z niedźwiedzi. Obroża będzie przekazywała sygnał do odbiorników, dzięki czemu będzie możliwe śledzenie ruchu tego tatrzańskiego drapieżnika.

Po polskiej stronie Tatr żyje kilkanaście niedźwiedzi brunatnych. Niedźwiedź brunatny jest największym ssakiem zamieszkującym Tatry. Żywi się przeważnie pokarmem roślinnym-leśnymi owocami, grzybami, pędami ziół i krzewów. Nie gardzi też mięsem. Na sen zimowy wybiera głęboki i niedostępny wykrot drzewny lub rozpadlinę skalną. Mości tam tzw. gawrę, w której przesypia zwykle od listopada do marca.

(źródło: PAP - Nauka w Polsce)

Redaktor:
Meteopedia
skupiająca 189 państw, powstała z przekształcenia Międzynarodowej Organizacji Meteorologicznej (International Meteorological Organization - IMO) założonej w 1873 r. Od 1951 r. WMO stała się wyspecjalizowaną agendą ONZ, której zadaniem jest ujednolicanie, udoskonalanie i wymiana prac meteorologicznych oraz popieranie studiów klimatycznych, geograficznych, hydrologicznych.





Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne