Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
...
Ostatnie letnie miesiące najcieplejszymi od czasów Imperium Rzymskiego.
Wiemy, że rok 2015 jak i cała ubiegła dekada były najcieplejszymi od czasów prowadzenia pomiarów, czyli od 1880 roku. Ale jak znaleść informacje o klimacie przed badanym okresem? Badacze postanowli zrekonstruować temperatury w Europie od czasów Imperium Rzymskiego. Okazało się, że ostatnie trzy dekady były prawdopodobnie najciepleszymi w ciągu 2000 lat.
1 II 2016, 10:36:00 | Kategoria: Klimat
Rok 2015 najcieplejszym w historii.
Raport NOAA oficjalnie potwierdza, że rok 2015 był najcieplejszym od czasów prowadzenia obserwacji meteorologicznych. Uśredniona temperatura powierzchni lądów i oceanów była najwyższa od 1880 roku, w którym rozpoczęto prowadzenie pomiarów.
1 II 2016, 09:18:00 | Kategoria: Klimat
Wietnam dla poprawy klimatu.
Wietnam do niedawna miał zamiar wybudować 70 nowych elektrowni węglowych o łącznej mocy 44 GW. Rząd Wietnamu w ostatnich dniach zmienił jednak swoje plany. Rząd ma zamiar przekształcić niektóre z projektów elektrowni węglowych na elektorwnie gazowe oraz stworzyć lepsze warunki inwestycyjne dla rozwoju energii wiatru i słońca.
28 I 2016, 08:36:00 | Kategoria: Klimat
Ustalenia szczytu klimatycznego w Paryżu.
Po dwóch tygodniach niełatwych negocjacji światowi przywódcy podpisali globalne porozumienie dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych.
15 XII 2015, 09:30:00 | Kategoria: Klimat
Prognoza pogody dla roku 2050.
WMO wraz z prezenterami telewizyjnego z całego świata stworzyło prognozy pogody dla roku 2050, które ukazują jak może wyglądać nasze życie na dużo cieplejszej planecie
3 XII 2015, 08:23:00 | Kategoria: Klimat
Konferencja klimatyczna w Paryżu.
30 listopada w Paryżu rozpoczęła się konferencja dotycząca zmaian klimatu w której udział bierze około 200 krajów. Głównym celem obrad będzie próba stworzenia prawa międzynarodowego, które pomoże rozwiązać problemy wynikające ze zmian klimatycznych.
2 XII 2015, 11:08:00 | Kategoria: Klimat
Rok 2015 – najcieplejszym w historii?
25 listopada 2015 roku WMO (Światowa Organizacja Meteorologiczna) w Genewie ogłosiła, że rok 2015 może być najcieplejszym w historii. Jest to spowodowane nakładaniem się na siebie efektu silnego El Nino oraz globalnego ocieplenia.
27 XI 2015, 12:03:00 | Kategoria: Klimat
Globalne ocieplenie – dziwna anomalia na północnym Atlantyku.
Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA) przeanalizowała dane meteorologiczne zebrane z pierwszych ośmiu miesięcy 2015 roku i na ich podstawie wykonała mapę świata. Miejsca zaznaczone kolorem czerwonym odznaczały się wyższą od średniej temperaturą nawet o 0,84 st. C.
30 IX 2015, 10:18:00 | Kategoria: Klimat
Maksymalne porywy wiatru nad Polską związane z niżem Niklas.
W środowe popołudnie centrum niżu o imieniu Niklas wypełnia się i wiruje nad Litwą. Polska znajduje się w jego tylnej części, skąd napływa zimniejsza wilgotno-chwiejna masa powietrza. Dynamika napływu nad ląd, powoduje tworzenie się komórek burzowych, które szybko wędrując z północnego zachodu na południowy wschód generują opady deszczu lub krupy śnieżnej. Bardzo niebezpieczne są jednak porywy wiatru, które ów komórkom towarzyszą. Zimne i bardzo suche powietrze które wpada z impetem w środkową część chmury, na skutek prądów w niej występujących może zostać skierowane w kierunku Ziemi. Uderzając o jej powierzchnię, składowa wiatru zmienia się w poziomą, generując porywy przekraczające znacznie prędkość 130 km/h.
1 IV 2015, 18:24:00 | Kategoria: Klimat
Amerykę Północną ponownie atakuje zima!
Mieszkańcy Kanady i większej części Stanów Zjednoczonych po raz kolejny muszą walczyć z atakiem zimy. Śnieg nie dotarł jeszcze w południowo-wschodnie i południowo-zachodnie części kraju, ale pokrywę śnieżną wg danych NOAA odnotowano w północnej części Teksasu i Arkanas, czy w północnej i wschodniej części stanu Nowy Meksyk.
27 XI 2014, 12:21:00 | Kategoria: Klimat
...
Meteopedia
krater na powierzchni Marsa o średnicy 154 km. W 1991 roku został on nazwany od nazwiska australijskiego astronoma-amatora Waltera Gale′a. We wnętrzu krateru Gale znajduje się góra Aeolis Mons wznosząca się ponad brzeg krateru.

Ponieważ warstwowa struktura tej wysokiej na 5,5 km góry wskazuje, że może zawierać długą sekwencję osadów zachowujących geologiczną historię Marsa, krater ten został wybrany jako cel lądowania łazika Curiosity. Lądowanie nastąpiło 6 sierpnia 2012.


Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne