Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Ostatnie letnie miesiące najcieplejszymi od czasów Imperium Rzymskiego.
Ostatnie letnie miesiące najcieplejszymi od czasów Imperium Rzymskiego.
1 II 2016, 10:36:00 | Kategoria: Klimat
Wiemy, że rok 2015 jak i cała ubiegła dekada były najcieplejszymi od czasów prowadzenia pomiarów, czyli od 1880 roku. Ale jak znaleść informacje o klimacie przed badanym okresem? Badacze postanowli zrekonstruować temperatury w Europie od czasów Imperium Rzymskiego. Okazało się, że ostatnie trzy dekady były prawdopodobnie najciepleszymi w ciągu 2000 lat.

Międzynarodowy zespół 45 naukowców opublikował artykuł w "Environmental Research Letters". Po przebadaniu słojów drzew oraz przeanalizowaniu historycznych przekazów lekarzy, księży czy zakonników, ustalił, że lata w ostatnich trzech dekadach były cieplejsze od tych sprzed 2000 lat o około 1,3°C. Wysnuto również wnioski, że upały stały się dłuższe, częstrze i bardziej niebezpieczne.
Do zbadania tak odległych czasów przydatne były tylko pierścienie drzew sosny pochodzących z Finlandii, Austrii i Szwecji, które rosły w miesiącach od czerwca do sierpnia. Dlatego udało się zrekonstruować wyłącznie temperatury w okresach letnich.
Wiadomo, że ciepłe lata występowały około III wieku n.e, a przez kolejne cztery stulecia były chłodniejsze. Czasy średniowiecza charakteryzowały się stosunkowo ciepłymi miesiącami letnimi. Nastepnie od XIV do XIX wieku w Europie nastąpiło ochłodzenie, nazywane małą epoką lodowcową. Do czasów obecnych od XX wieku temperatury rosną, czego przyczyną są głównie antropogeniczne zmiany klimatu.
Porównując informacje uzyskane metodą dendrochronologiczną z modelami klimatycznymi wynika, że naturalne zmienności są większe niż przewidywania modeli. Ma to znaczenie dla prognozowania temperatur. Częstotliowość i nasilenie upałów może być znacznie wyższe niż wcześniej sądzono.

Źródło: iflscience.com, phys.org,

Meteopedia
Masa powietrza arktycznego kontynentalnego kształtuje się w okolicach Nowej Ziemi, na północy Rosji. Odznacza się z reguły niewielką wilgotnością bezwzględną, m.in. z powodu znacznego wychłodzenia od podłoża (pola lodowe strefy podbiegunowej).
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne