Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności › Astronomia

...
Największe szanse na zorze.
Fizyk David Hathaway przeanalizował 75 lat zapisów historycznych dotyczących zakłóceń geomagnetycznych.
10 III 2017, 07:56:00 | Kategoria: Astronomia
Zorza polarna w niezwykłym kolorze.
5 marca w Tromso w Norwegii, Markusowi Varikowi udało się sfotografować różowa zorzę polarną. Zorza była na tyle intensywna, że nawet fiordy zmieniły swój kolor.
7 III 2017, 11:16:00 | Kategoria: Astronomia
6 największych meteorytów jakie znaleziono na Ziemi.
Meteoryty to meteoroidy, które nie uległy spaleniu w atmosferze ziemskiej i udało im się dotrzeć do powierzchni Ziemi. Gdzie znaleziono i jak wyglądają te największe?
7 III 2017, 09:41:00 | Kategoria: Astronomia
Zorza polarna jednocześnie na półkuli północnej i południowej.
Ostatnio przez Ziemię przechodzi strumień wiatru słonecznego wywołujący burze geomagnetyczne.
3 III 2017, 06:58:00 | Kategoria: Astronomia
Światło zodiakalne.
Światło zodiakalne to słabe światło ukazujące się na nocnym niebie.
1 III 2017, 11:01:00 | Kategoria: Astronomia
Dziś w nocy półcieniowe zaćmienie Księżyca.
W nocy z piątku na sobotę niemal na wszystkich kontynentach (poza Australią) księżyc nieco straci swój blask.
10 II 2017, 07:34:00 | Kategoria: Astronomia
Początek astronomicznej zimy.
Dzisiaj o godzinie 11.43 czasu polskiego rozpocznie się astronomiczna zima. Słońce znajdzie się dokładnie nad zwrotnikiem Koziorożca, czyli na 23,5ºS. Na półkuli południowej jest to najdłuższy dzień w roku, natomiast u nas będzie to najkrótszy dzień w roku. W Warszawie Słońce wstanie o 7.42, a zajdzie o 15. 25, i dzień będzie trwał tylko 7 godzin i 43minuty, zatem będziemy pogrążenie w ciemnościach przez ponad 16 godzin.
21 XII 2016, 05:41:00 | Kategoria: Astronomia
Skąd się wzięły nazwy planet?
Słowo planeta pochodzi od greckiego terminu „Planetes Aster” czyli wędrująca gwiazda i prawdą jest, że możemy je obserwować w różnych cześciach nieba. Większość planet natomiast wzięła swoje nazwy od postaci z mitologii rzymskiej. Planety widoczne gołym okiem były już znane w starożytności, czasami pod innymi nazwami, ale ostatecznie wszystkie przejęły nazwy używane w czasach rzymskich.
7 XI 2016, 12:08:00 | Kategoria: Astronomia
Już niedługo superpełnia.
14 listopada będziemy mogli podziwiać pełnię Księżyca z największą od 68 lat tarczą Księżyca. Tego dnia Księżyc osiągnie swoje perygeum, czyli będzie w najbliższej odległości do Ziemi i jednocześnie będziemy mogli oglądać go w pełni. Taką sytuację nazywamy superksiężycem. Będzie to największa pełnia nie tylko od początku XXI wieku, ale i od stycznia 1948 roku.
7 XI 2016, 09:47:00 | Kategoria: Astronomia
Niebieska planeta.
Planetę HD 189733b, oddaloną od nas o 63 lata świetlne, charakteryzuje piękna niebieska barwa. Jednak jest to jedyna rzecz która łączy ją z Ziemią.
4 XI 2016, 11:32:00 | Kategoria: Astronomia
...
Meteopedia
(ENSO) opisuje cykl zjawisk El Niño – La Niña, normalnie kojarzonych z propagacją pomiędzy zachodnim i wschodnim tropikalnym Pacyfikiem, ale mających wpływ, poprzez telekonekcje, także z pogodą daleko na południe i na północ od równika.Indeks oscylacji południowej (ang. Southern Oscillation Index, w skrócie SOI) jest wyliczany z różnic ciśnień atmosferycznych miesięcznych lub sezonowych pomiędzy wyspami Tahiti a Darwin (Australia).Ujemny wskaźnik SOI wskazuje na występowanie El Niño, który ma wpływ na globalny klimat. El Niño powoduje wzrost ocieplenia centralnego i wschodniego Pacyfiku, zmniejszenie siły stałych wiatrów oceanicznych Atlantyku oraz spadek opadów we wschodniej i północnej Australii.Dodatni wskaźnik SOI ma przeciwny wpływ niż ujemny wskaźnik SOI, dodatkowo wody centralnego i wschodniego Pacyfiku są chłodniejsze.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne