Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

6 największych meteorytów jakie znaleziono na Ziemi.
6 największych meteorytów jakie znaleziono na Ziemi.
7 III 2017, 09:41:00 | Kategoria: Astronomia
Meteoryty to meteoroidy, które nie uległy spaleniu w atmosferze ziemskiej i udało im się dotrzeć do powierzchni Ziemi. Gdzie znaleziono i jak wyglądają te największe?
1. Willamette to największy meteoryt jaki znaleziono w Stanach Zjednoczonych. Jego powierzchnia wynosi 7,8 metrów kwadratowych, waży natomiast około 15,5 tony. Meteoryt ten zbudowany jest z żelaza i niklu i został odkryty przez Ellis Hughes w 1902 roku. Od 1906 roku znajduje się w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej.

2. Mbozi to meteoryt żelazny, który został znaleziony w Tanzanii w 1930 roku. Jego długość wynosi 3 metry, a waga to 25 ton. Mbozi był jednym ze świętych kamieni w Tanzanii – nazywano go kimondo (meteor). Kiedy go odkryto, był częściowo przysypany ziemią, więc ludzie wykopali zbocza wokół niego zostawiając go na postumencie z gleby.

3. Trzecim największym meteorytem znalezionym na Ziemi jest meteoryt Cape York, który zderzył się z Ziemią około 10 000 lat temu. Jest to meteoryt żelazny, odkryty w 1993 roku przez Vagn F. Buchwalda na półwyspie Agpalilik na Grenlandii. Przez długi czas żyjący niedaleko Inuici używali jego kawałków do produkcji narzędzi i harpunów.
Obecnie można go oglądać w Muzeum Geologicznym Uniwersytetu w Kopenhadze.

4. Metoeryt Bacubirito jest największym meteorytem znalezionym w Meksyku i piątym na Ziemi. Przypomina wagą meteoryt Cape York. Bacubirito został znaleziony w 1863 roku przez geologa Gilberta Ellisa Bailey’a około 50 km od zachodniego wybrzeża meksykańskiego. Jest to meteoryt żelazny. Mierzy 4,25 m długości, 2 m szerokości oraz 1,75 m wysokości. Obecnie można go zobaczyć na wystawie w Centrum Nauki w Sinaloa.

5.El Chaco jest drugim co do wielkości znalezionym na Ziemi meteorytem, ale wiadomo, że jest to ylko fragment większego meteorytu. El Chaco jest jednym z grupy meteorytów zwanych Campo del Cielo, które wydrążyły pole kraterów o powierzchni 60 kilometrów kwadratowych w Argentynie. El Chaco waży 37 ton, jest meteorytem żelaznym i został zlokalizowany w 1969 roku, 5 metrów pod ziemią. Znaleziono go dopiero dzięki wykrywaczowi metali mimo że same kratery był już dobrze znane lokalnej ludności.

6. Największy meteoryt pozostający w całości odnaleziony na Ziemi to meteoryt Hoba, który spadł na dzisiajesze terytorium Namibii i nigdy, przez swoją ogromną wagę, nie został przeniesiony. Waży 60 ton, a jego powierzchnia wynosi 6,5 metrów kwadratowych. Również on jest meteorytem żelaznym. Szacuje się, że spadł na ziemię około 80 000 lat temu.

Źródło: sciencealert.com
Meteopedia
Nefoskop - przyrząd meteorologiczny wykorzystywany do pomiaru kierunku przemieszczania się oraz prędkości chmur. Wyróżnia się jego dwa zasadnicze typy: nefoskop zwierciadlany (np. nefoskop Finemana) i nefoskop bezpośredni (np. nefoskop Bessona).
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne