Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Astronomiczna jesień 2019
Astronomiczna jesień 2019
20 IX 2019, 09:00:00 | Kategoria: Astronomia
Lato nieubłaganie zbliża się ku końcowi. Jesienną aurę można odczuć już od początku września, poprzez niższe temperatury oraz więcej deszczowych, pochmurnych dni. Jednakże astronomiczna jesień, na półkuli północnej, zaczyna się w tym roku dokładnie 23 września o godzinie 9:50 czasu polskiego. Będzie ona trwać aż do 22 grudnia, kiedy to powitamy zimę.
W pierwszy dzień astronomicznej jesieni przypada dzień tak zwanej równonocy jesiennej, inaczej nazywany przesileniem jesiennym. Jest to moment, w którym Ziemia przekracza punkt na swojej orbicie, w którym promienie słoneczne padają prostopadle na równik i są równocześnie styczne do jej powierzchni przy biegunach. W czasie równonocy dzień i noc trwają tyle samo, czyli po 12 godzin. Niestety po równonocy dni robią się coraz krótsze, a noce coraz dłuższe.
Prognozy na pierwsze dni jesieni przewidują niestety deszcze i temperatury maksymalne w granicach 20 stopni. Jednak co nam przyniesie tegoroczna jesień - deszcz i chłód, czy piękną, złotą jesień to się jeszcze okaże.
Meteopedia
Aerologia - dział meteorologii zajmujący się badaniem zjawisk i procesów mających miejsce w górnych warstw atmosfery, szczególnie zmienności temperatury, wilgotności, ciśnienia atmosferycznego oraz wiatru (prędkość, kierunek).
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne