Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Sierpniowy seans spadających gwiazd
Sierpniowy seans "spadających gwiazd"
12 VIII 2019, 10:38:00 | Kategoria: Astronomia
W nocy z poniedziałku na wtorek (12/13 sierpnia) przypada maksimum aktywności roju Perseidów. To okazja do obserwacji licznych "spadających gwiazd".

Popularne określenie "spadających gwiazd" w języku astronomów oznacza "meteor", który pozostawia krótkotrwały, świetlny ślad na niebie. Zjawisko to powstaje, gdy w ziemską atmosferę wpadnie mały skalny okruch z przestrzeni kosmicznej (tzw. meteoroid). Jeżeli bryła jest odpowiednio duża, by przetrwać lot przez atmosferę i spaść na powierzchnię, wówczas nazywana jest meteorytem. Szczególnie jasne meteory, których blask jest większy niż jasność planety Wenus, nazywane są bolidami.

Fenomen spadających gwiazd można zaobserwować praktycznie przez cały rok - pojawiają się losowo, choć niektóre z nich występują grupowo. Te z kolei nazywane są rojami meteorów.

Roje meteorów kojarzone są już od starożytności. Te występujące w sierpniu nazywane są inaczej "łzami Świętego Wawrzyńca", gdyż 10 sierpnia przypada rocznica jego męczeńskiej śmierci.

Aktywność sierpniowych Perseidów przypada na okres od 17 lipca do 24 sierpnia. W okresie maksimum w ciągu godziny może się ich pojawić nawet do 150, a w ciągu 2-3 minut można obserwować od kilku do kilkunastu meteorów.
Ich prędkość jest duża, a ślad po nich przez chwilę "utrzymuje się" na niebie.

W celu obserwacji spadających gwiazd nie potrzebujemy astronomicznego sprzętu, wystarczy znaleźć miejsce gdzie jest dosyć ciemno, bez oświetlenia, by te światła nas nie rozpraszały i nie rzucały się w oczy. Wskazane jest również, aby nie wpatrywać się w punkt na niebie, skąd meteory wydają się wylatywać, tylko w odległości kilkudziesięciu stopni od niego.

W niektórych miejscach organizowane są astronomiczne pikniki i pokazy nieba, warto więc wybrać się na takie oglądanie nocnego seansu spadających gwiazd.

Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne