Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Cyklony, tajfuny, huragany - jaka jest różnica?
Cyklony, tajfuny, huragany - jaka jest różnica?
5 VIII 2019, 09:03:00 | Kategoria: Ciekawostki
Każde z wymienionych są tym samym: burzami tropikalnymi. Jednak każde z nich jest inaczej nazywane w różnych częściach globu.

Na północy Oceanu Atlantyckiego i północnym wschodzie Oceanu Spokojnego, zjawiska nazywane są huraganami. Ten sam rodzaj zakłócenia ma miejsce w północno zachodniej części Pacyfiku, nazywany jest tajfunem. Na południu Oceanu Spokojnego oraz Oceanie Indyjskim poprawną nazwą jest cyklon.

Cyklon tropikalny jest ogólnym terminem używanym przez meteorologów. Oznacza to obrotowy, zorganizowany system chmur i burz, które powstają nad wodami tropikalnymi lub subtropikalnymi, zgodnie z danymi Narodowego Urzędu Oceanicznego i Atmosfery USA.
"Gdy cyklon tropikalny osiągnie maksimum stałego wiatru 119 km/h albo więcej, jest klasyfikowany jako huragan, tajfun albo cyklon, w zależności w jakiej części świata zjawisko powstało".

Kiedy można się spodziewać?
Na Atlantyku sezon z huraganami trwa pomiędzy 1 czerwca a 30 listopada. Więcej niż 95% przypadków aktywności cyklonów tropikalnych trwa w tym okresie w tyn regionie.
Tajfuny w północno zachodniej części Oceanu Spokojnego są bardziej powszechne od maja do października, chociaż mogą się formować przez cały rok.
Na południu Pacyfiku sezon cyklonów trwa pomiędzy listopadem a kwietniem.

Jak się formują burze tropikalne?
Powietrze szybko unosi się, gdy jest podgrzewane ciepłą wodą morską. Gdy powietrze ponownie ochładza się, jest odpychane przez więcej ciepłego powietrza unoszącego się pod nim. Cykl ten powoduje silne wiatry. Nad morzem burza tropikalna może wzbudzać ogromne fale. Gdy fale te dotrą do lądu, mogą zalać duże obszary, w tym miasta. Na lądzie silne wiatry mogą powodować wiele szkód - mogą burzyć domy, przewracać drzewa, a także samochody.

Co z przyszłością?
Naukowcy twierdzą, że temperatura oceanów wzrasta, a to może powodować wzrost intensywności huraganów w przyszłości.
Dodają, że cieplejsza atmosfera może magazynować więcej wody, prawdopodobnie więc umożliwi to huraganom zrzucenie większej ilości wody na dotknięte obszary.

Źródło: https://www.bbc.com
Meteopedia
Aerologia - dział meteorologii zajmujący się badaniem zjawisk i procesów mających miejsce w górnych warstw atmosfery, szczególnie zmienności temperatury, wilgotności, ciśnienia atmosferycznego oraz wiatru (prędkość, kierunek).
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne