Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Zaćmienie Księżyca 2019
Zaćmienie Księżyca 2019
16 VII 2019, 10:55:00 | Kategoria: Astronomia
Jeśli nie masz pomysłu na wtorkowy wieczór polecamy wieczorny spektakl częściowego zaćmienia Księżyca.

W nocy z 16 na 17 lipca 2019 będziemy mieli do czynienia z niesamowitym zjawiskiem częściowego zaćmienia Księżyca.

Kiedy mamy do czynienia z zaćmieniem Księżyca?
Podczas każdego zaćmienia Księżyca nasz naturalny satelita chowa się w cieniu Ziemi. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na zajście tego zjawiska jest to, aby Słońce, Ziemia i Księżyc znalazły się w jednej linii, przy czym Ziemi musi znaleźć się pomiędzy dwoma pozostałymi.

Przy tegorocznym zjawisku w cieniu Ziemi znajdzie się prawie 2/3 tarczy Srebrnego Globu.
Zaćmienie półcieniowe zacznie się o godzinie 20:44 wraz ze wschodem Księżyca, choć na początku może być jeszcze słabo widoczne. Z każdą minutą Księżyc będzie stawał się coraz ciemniejszy. Zaćmienie częściowe rozpocznie się o godzinie 22:01. Na punkt kulminacyjny będziemy musieli czekać do godziny 23:31 i trwać ono będzie do 1:00, 17 lipca. Ostatnia faza spektaklu, zaćmienie półcieniowe, zakończy się o 2:18.

Widowisko będzie można oglądać na terenie całego kraju gołym okiem, ale dla lepszego efektu warto zaopatrzyć się w lornetkę czy teleskop.
Na kolejne częściowe zaćmienie będziemy musieli czekać do 10 stycznia 2020 roku, dlatego warto dzisiaj trochę później pójść spać, aby móc podziwiać niecodzienne zjawisko.

Ciekawostką jest fakt, że 16 lipca mija dokładnie 50 rocznica startu misji Apollo 11, której członkowie jako pierwsi stanęli na Księżycu.
Meteopedia
Temperatura odczuwalna (ang. Wind Chill) - wskaźnik obniżenia temperatury ciała w wyniku przepływu powietrza o niższej temperaturze. Indeks temperatury odczuwalnej uwzględnia wpływ temperatury powietrza i prędkości wiatru na szybkość wychłodzenia organizmu. Pierwsze badania temperatury odczuwalnej prowadzone były przez badaczy antarktycznych podczas II wojny światowej. Chcieli oni się dowiedzieć ile ciepła i w jakim czasie traci ludzkie ciało pod wpływem wiatru.


Określenie temperatury odczuwalnej jest istotne, ponieważ przy silnym wietrze i niskich temperaturach organizm wychładza się szybciej niż w normalnych warunkach.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne