Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Noce spadających gwiazd
Noce spadających gwiazd
10 VIII 2018, 14:00:00 | Kategoria: Astronomia
Są ciekawym zjawiskiem, budzą zainteresowanie, przyjemnie się je ogląda... Czym są tak naprawdę?

Nocą na niebie czasem widać coś w rodzaju krótkiego błysku, niemalże jakby właśnie jakaś gwiazda spadła z nieboskłonu. Jednak jest to nic innego, jak meteor, czyli ślad pozostawiony przez lecący meteoroid. Kiedy kosmiczne okruchy skalne wejdą w atmosferę ulegają spalaniu. Towarzyszy temu parowanie i uwalnianie atomów. Atomy te uderzając w atomy atmosfery ziemskiej pobudzają je do świecenia. To właśnie ten widok obserwujemy nad naszymi głowami. Najwięcej takich zjawisk ma miejsce w momencie zderzenia Ziemi ze smugą gazu i pyłu pozostawionego przez kometę. Gdy przez atmosferę ziemską przedostanie się wiele meteorów w krótkim czasie, możemy obserwować zjawisko deszczu meteorów.

Latem na polskim niebie, oprócz najpopularniejszego roju meteorów, zwanego Perseidami, możemy również cieszyć się wysoką aktywnością Akwarydów.

Deszcz meteorów z roju Północnych i Południowych delta Akwarydów aktywny jest od 15 lipca do 25 sierpnia. Najlepiej oglądać je 28 lipca i 8 sierpnia, kiedy przypada największa ilość możliwych do zaobserwowania meteorów.

W dniach od 17 lipca do 24 sierpnia możemy liczyć na spektakl roju Perseidów. Maksymalna aktywność przypada na noc z 12 na 13 sierpnia. Tego lata aktywność roju będzie przeciętna i spodziewać się możemy ok 100 meteorów na godzinę.

Do pełnego czerpania radości z obserwacji warto 20 minut wcześniej odstawić sztuczne światło (zwłaszcza telefon), by przyzwyczaić oko do ciemności. Ze względu na zanieczyszczenie światłem w miastach najlepiej na nocne obserwacje wybrać obrzeża miast, czy tereny wiejskie - miejsca z jak najmniejszą ilością sztucznego światła.

Miejsca w Polsce o najmniejszym zanieczyszczeniu światłem.


Źródło: Polska Agencja Prasowa, International Meteor Organization


Meteopedia


W synoptyce wyróżniamy 8 odmian chmur:
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne