Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Nocna atrakcja turystyczna
Nocna atrakcja turystyczna
10 VII 2018, 13:02:00 | Kategoria: Dla Turystów
Masz ochotę na obserwację nocnego nieba? Nudzą Cię obserwatoria astronomiczne i planetaria? A może szukasz oryginalnego miejsca na odpoczynek, które zdecydowanie ucieszy Twoje oko?
Jeśli chcesz spędzić czas na świeżym powietrzu, obcując z dziką przyrodą i unikając zgiełku miast obserwować niebo i jego obiekty bezpośrednio swoimi oczami – nie musisz od razu lecieć do Chile na pustynię Atacama! Polska, w swojej bogatej ofercie turystycznej, może zaproponować również i takie rozwiązania. Poznaj park ciemnego nieba.

Czym jest taki park? Jest to teren chroniony przed zanieczyszczeniem światłem. W Polsce istnieją dwa PCM:

Izerski Park Ciemnego Nieba
To pierwszy taki park utworzony w Polsce, a zarazem drugi w Europie. Powstał w 2009 roku, a swoją powierzchnią obejmuje 75 km2. Położony jest w Górach Izerskich, niedaleko Świeradowa-Zdroju. Stamtąd prowadzi szlak niebieski o długości 6,9 km. W pobliżu znajduje się również schronisko turystyczne Chatka Górzystów.

Lokalizacja Izerskiego Parku Ciemnego Nieba
Lokalizacja Izerskiego Parku Ciemnego Nieba na mapie turystycznej


Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”
Park ten powstał w 2013 roku i swoją powierzchnią obejmuje teren ponad 1138 km2, co daje mu drugie miejsce w Europie pod względem wielkości. Zlokalizowany jest w Bieszczadach Zachodnich. Jest obszarem ochronionym utworzonym na powierzchni Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Parku Krajobrazowego Doliny Sanu oraz Ciśniańsko – Wetlińskiego Parku Krajobrazowego.

Lokalizacja Parku Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”

Planuje się utworzenie kolejnych „nocnych” parków – w Wielkopolsce i na Lubelszczyźnie.

Atutami miejsc, w których wyodrębnia się obszar parku, są przede wszystkim niska gęstość zaludnienia oraz przejrzystość górskiego powietrza. Do głównych celów tworzenia takich parków należy zachowanie nocnego środowiska naturalnego i ochrona terenu przed nadmiernym sztucznym światłem. Dzięki temu możliwa jest bezpośrednia obserwacja nocnego nieba i jego obiektów. Według obliczeń dra Tomasza Ściężora podczas bezchmurnej i bezksiężycowej nocy w Parku Gwiezdnego Nieba w Bieszczadach można zobaczyć ponad 7000 gwiazd. Porównując to do terenów wiejskich, zaopatrzonych w kilka ulicznych lamp – widać ich około 2500. Natomiast w dużych miastach, gdzie obserwuje się znaczne zanieczyszczenie światłem, widać zaledwie 200 gwiazd. Niemniej ważnym powodem powstawania tych parków jest edukacja społeczeństwa i zaszczepienie świadomości problemu nadmiernego zanieczyszczenia nieba sztucznym światłem.


Źródła:
http://www.gwiezdnebieszczady.pl/wps/wp-content/uploads/2013/03/Informacja-prasowa-Sprawozdanie-z-podpisania-memorandum.pdf
http://www.urania.edu.pl/astroturystyka/polskie-parki-ciemnego-nieba.html
http://www.swieradow.pl/atrakcje/18/izerski_park_ciemnego_nieba

Meteopedia
Zorza polarna - aurora ovals - jest to świecenie górnych warstw atmosfery ziemskiej charakterystyczne dla obszarów podbiegunowych. Najczęściej występuje w odległości 20° - 25° od bieguna magnetycznego północnego lub południowego. Na północy nazywana jest aurora borealis, na południu aurora australis.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne