Nocą na niebie czasem widać coś w rodzaju krótkiego błysku, niemalże jakby właśnie jakaś gwiazda spadła z nieboskłonu. Jednak jest to nic innego, jak meteor, czyli ślad pozostawiony przez lecący meteoroid. Kiedy kosmiczne okruchy skalne wejdą w atmosferę ulegają spalaniu. Towarzyszy temu parowanie i uwalnianie atomów. Atomy te uderzając w atomy atmosfery ziemskiej pobudzają je do świecenia. To właśnie ten widok obserwujemy nad naszymi głowami. Najwięcej takich zjawisk ma miejsce w momencie zderzenia Ziemi ze smugą gazu i pyłu pozostawionego przez kometę. Gdy przez atmosferę ziemską przedostanie się wiele meteorów w krótkim czasie, możemy obserwować zjawisko deszczu meteorów.
Latem na polskim niebie, oprócz najpopularniejszego roju meteorów, zwanego Perseidami, możemy również cieszyć się wysoką aktywnością Akwarydów.
Deszcz meteorów z roju Północnych i Południowych delta Akwarydów aktywny jest od 15 lipca do 25 sierpnia. Najlepiej oglądać je 28 lipca i 8 sierpnia, kiedy przypada największa ilość możliwych do zaobserwowania meteorów.
W dniach od 17 lipca do 24 sierpnia możemy liczyć na spektakl roju Perseidów. Maksymalna aktywność przypada na noc z 12 na 13 sierpnia. Tego lata aktywność roju będzie przeciętna i spodziewać się możemy ok 100 meteorów na godzinę.
Do pełnego czerpania radości z obserwacji warto 20 minut wcześniej odstawić sztuczne światło (zwłaszcza telefon), by przyzwyczaić oko do ciemności. Ze względu na zanieczyszczenie światłem w miastach najlepiej na nocne obserwacje wybrać obrzeża miast, czy tereny wiejskie - miejsca z jak najmniejszą ilością sztucznego światła.
Miejsca w Polsce o najmniejszym zanieczyszczeniu światłem.
Źródło: Polska Agencja Prasowa, International Meteor Organization