Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Zaćmienie Księżyca
Zaćmienie Księżyca
24 VII 2018, 14:32:00 | Kategoria: Astronomia
Szykuj się na zjawiskowy piątkowy wieczór!

Późnym wieczorem w najbliższy piątek (27.07) będzie miało miejsce najdłuższe całkowite zaćmienie Księżyca, jakiego doświadczymy w tym stuleciu. Trwać będzie aż 1h 42 min!

Czym jest zaćmienie Księżyca i jak do niego dochodzi?
Zaćmienie jest zasłonięciem jednego obiektu przez cień innego obiektu orbitującego w przestrzeni kosmicznej. Do zaćmienia Księżyca chodzi wówczas, gdy w jednej linii znajdzie się Słońce, Ziemia i Księżyc. Wtedy Ziemia odcina Księżycowi dopływ światła słonecznego i stopniowo zakrywa go swoim cieniem. W końcu następuje moment, w którym Księżyc znajduje się w całości w stożku cienia całkowitego Ziemi. Taki stan sprawia, że nasz naturalny satelita przybiera barwę brunatno – pomarańczową. Aktualne zaćmienie zbiega się z faktem apogeum Księżyca. Wtedy to Księżyc jest maksymalnie oddalony od Ziemi, a z naszej perspektywy widoczny jako mikroksiężyc. Dzięki temu wydarzeniu naturalnie wydłuża się czas trwania zaćmienia.

W piątek w Polsce obserwację tego niezwykłego zjawiska najlepiej zacząć wraz ze wschodem Księżyca, czyli od około godziny 20:10. Wówczas możemy zobaczyć jak Księżyc wchodzi w poszczególne fazy zaćmienia. O godzinie 21:30 rozpocznie się już całkowite zaćmienie, a w fazie maksymalnej będzie o 22:22. Cały spektakl zakończy się około godziny 01:31.

Zastanawiasz się, czy brak lunety uniemożliwi Ci obserwację? Bez obaw! Zaćmienia należą do tych zjawisk, które bez problemu można oglądać bezpośrednio. Warto wybrać się w teren o odsłoniętym południowo – wschodnim horyzoncie, gdyż właśnie z tej strony będzie widoczne piątkowe zjawisko. By jeszcze bardziej cieszyć się z obserwacji polecamy wybrać miejsca, w których zanieczyszczenie światłem jest zminimalizowane.

Zobacz też: Parki ciemnego nieba - miejsca w Polsce o najmniejszym zanieczyszczeniu światłem


Źródło: astronomia24.com

Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne