Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Z „parku narodowego lodowców” niedługo znikną wszystkie lodowce.
Z „parku narodowego lodowców” niedługo znikną wszystkie lodowce.
16 V 2017, 11:11:00 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
Nazwa Parku Narodowego Glacier, znajdującego się na granicy stanu Montana w USA oraz Kanady, wzięła swą nazwę od 150 lodowców znajdujących początkowo się na tym obszarze. Obecnie jednak w Parku można podziwiać już tylko 26 lodowców.


Naukowcy z US Geological Survey i Uniwersytetu Stanowego w Portland zbadali jak coraz wyższa temperatura powietrza wpływała na 39 lodowców które występowały w Parku Narodowym Glacier w 1966 roku. Okazuje się, że średnio w ciągu 50 lat, lodowce na tym obszarze stopniały o 39%, ale są też takie których gabaryty zmniejszyły się o 85%. Przez 50 lat, 13 ogromnych mas lodu stopniało w stopniu, który nie pozwala już klasyfikować je jako lodowce, których powierzchnia musi wynosić przynajmniej 10 hektarów.
Główny naukowiec USGS dr Daniel Fagre, twierdzi, że w ciągu następnych kilku dziesięcioleci wszystkie lodowce, w Parku i w innych częściach USA, roztopią się.
Intensywność topnienia w Montanie jest większa niż w innych częściach Stanów Zjednoczonych , ale nie odbiega od tendencji światowej. Za kilka dziesięcioleci mieszkańcy USA będą mogli chwalić się lodowcami jedynie na Alasce.
Efekty topnienia lodowców mają swoje konsekwencje. Dr Daniel Fragre mówi, że zmniejszanie się ilości lodu może mieć szkodliwy wpływ na gatunki żyjące w wodzie na terenie Parku Narodowego Glacier, ponieważ zmienia się gęstość wody, jej temperatura i czas odpływu w wyższych partiach Parku.

Naukowcy uważają, że nie da się już uratować lodowców. Do tego niezbędne byłoby nie tylko zatrzymanie globalnego ocieplenia, ale i odwrotu tendencji średniej temperatury, co jest niemożliwe.

Źródło: iflscience.com
Meteopedia
Wladimir Peter Köppen, rosyjski geograf, meteorolog, klimatolog i botanik urodzony 25 września 1846 roku w Sankt Petersburgu. Większość swojego życia spędził w Niemczech i Austrii.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne