Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

10 kilometrów pod dnem oceanu może istnieć życie.
10 kilometrów pod dnem oceanu może istnieć życie.
12 IV 2017, 11:43:00 | Kategoria: Ciekawostki
Naukowcy są zdania, że około 10 km pod dnem Rowu Mariańskiego (10 994 m p.p.m), najgłębszego punktu na Ziemi, może istnieć życie.
Dowodzić tego mają minerały wyrzucane z wulkanów błotnych w obrębie Rowu Mariańskiego. W miejscu tym naukowcy zebrali próbki serpentynu, minerału zawierającego ślady minerałów organicznych. Po ich analizie okazało się, że są to minerały produkowane przez mikroby, które można znaleźć wszędzie na Ziemi. Nie da się określić dokładnego pochodzenia zebranych próbek, jednak analiza chemiczna wskazuje, na istnienie życia nawet poniżej tych wulkanów, z których pobrano próbki.
Oszacowano, że życie może istnieć do około 10 km pod dnem oceanów ponieważ naukowcy założyli, że na tej głębokości istnieje graniczna temperatura (122ºC), przy której życie może się rozwinąć. Naukowcy uważają, że mogą tam żyć drobnoustroje, które korzystają z metanu i wodoru jaki powstaje w procesie tworzenia się serpentynu.

Źródło: iflscience.com
Meteopedia
Morska masa powietrza kształtuje się nad rozległymi obszarami oceanicznymi. Podstawową jej cechą jest znaczna wilgotność sięgająca nierzadko 100%. W związku z tym latem jest chłodniejsza niż masa kontynentalna, a cieplejsza w sezonie zimowym, w tej samej strefie szerokości geograficznej.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne