Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Do powstania Sahary prawdopodobnie przyczynili się ludzie.
Do powstania Sahary prawdopodobnie przyczynili się ludzie.
15 III 2017, 09:56:00 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
Nowe badania dotyczące przeobrażenia obszaru Sahary, z bujnego, zielonego obszaru istniejącego około 10 000 lat temu do pustyni, wykazują, że ludzie mogli przyczyniać się do jego pustynnienia.
Sahara jest tematem wielu badań naukowych dotyczących klimatu i ekologii.
Ostanie badania przeprowadzone przez Davida Wrighta z Uniwersytetu Narodowego w Seulu wychodzą naprzeciw tym które głoszą, że pustynnienie Sahary wynika ze zmiany orbity Ziemi lub z naturalnych zmian w roślinności. Wright wychodził z założenia, że to ludzie mogli doprowadzić do przekształceń w krajobrazie północnej Afryki.
W celu zbadania tej hipotezy Wright przeanalizował znaleziska archeologiczne dotyczące pojawienia się pasterstwa na obszarze Sahary i porównał je do danych przedstawiających rozprzestrzenianie się zarośli, będących wskaźnikiem zmian w warunkach pustynnych.
Okazało się, że rzeczywiście około 8 000 lat temu w obszarze Nilu zaczęły pojawiać się i rozprzestrzeniać na zachód społeczności pasterskie, a wraz z nimi w większym stopniu pojawiały się zarośla.
Rosnące uzależnienie od rolnictwa miało poważny wpływ na ekosystem regionu. W miarę usuwania roślinności i wprowadzania zwierząt gospodarskich zwiększało się albedo, to natomiast miało wpływ na zmniejszenie intensywności monsunów. Słabsze monsuny powodowały coraz większe pustynnienie i utratę roślinności. Taki schemat rozprzestrzenił się na całą współczesną Saharę.
Konsekwencje działalności ludzkiej sprzed kilku tysięcy lat nadal są widoczne gołym okiem. Około 15% populacji ludzi żyje na obszarach pustynnych. Wright podkreśla, że wpływ zmian ekologicznych systemów ma bezpośredni wpływ na to czy ludzie będą mogli przetrwać na obszarach pustynnych.

Źródło: sciencedaily.com
Meteopedia
Aneroid urządzenie służące do prowadzenia pomiaru ciśnienia atmosferycznego.


Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne