Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Światło zodiakalne.
Światło zodiakalne.
1 III 2017, 11:01:00 | Kategoria: Astronomia
Światło zodiakalne to słabe światło ukazujące się na nocnym niebie.
Najlepiej obserwować je późną zimą lub wczesną wiosną po zachodzie Słońca na zachodniej części nieba lub podczas jesieni przed wschodem Słońca na wschodniej części nieba. Blask tego światła jest jednak tak słaby, że może być niedostrzegalny gołym okiem, a nawet gdy go widzimy najczęściej nie zdajemy sobie sprawy, ze to światło zodiakalne.
Światło zodiakalne powstaje, gdy światło słoneczne odbija się w pyle międzyplanetarnym. Ziarna te to pozostałości po procesie, jaki doprowadził do powstania Ziemi i innych planet Układu Słonecznego 4,5 miliarda lat temu.
Światło zodiakalne najłatwiej zobaczyć blisko równika, jest to jednak również możliwe w północnych szerokościach geograficznych.

Źródło: earthsky.com
Meteopedia

Skala Fujity – siedmiostopniowa skala oceniająca poziom intensywności tornad na podstawie zniszczeń zabudowy i rzadziej roślin. Opracował ją w 1977 Tetsuya "Ted" Fujita z Uniwersytetu w Chicago. Rozwinął ją razem z Allenem Pearsonem 1973 o długość i szerokość ścieżek.





1 lutego 2007 skala Fujity została zaktualizowana do "Rozszerzonej Skali F" ("Skala EF" ang. Enhanced F Scale), gdzie zniszczenia podzielone będą na klasy w odniesieniu do konkretnych rodzajów konstrukcji obiektów budowlanych. Pozwolić to ma sprawniej posługiwać się nią na terenie Stanów Zjednoczonych.


Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne