Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Dziś w nocy półcieniowe zaćmienie Księżyca.
Dziś w nocy półcieniowe zaćmienie Księżyca.
10 II 2017, 07:34:00 | Kategoria: Astronomia
W nocy z piątku na sobotę niemal na wszystkich kontynentach (poza Australią) księżyc nieco straci swój blask.
Nasz naturalny satelita znajdzie się w zasięgu obrzeża cienia naszej Planety. To półcieniowe zaćmienie Księżyca,jest dużo mniej widowiskowe niż całkowite zaćmienie. Bywa, że obserwatorzy nieświadomi tego zjawiska czasami nie wiedzą, że zaćmienie trwa. Jednak bywa, że cień Ziemi jest widoczny również gołym okiem. Ostatnio taki rodzaj zaćmienia na terytorium naszego kraju można było obserwować 16 września ubiegłego roku.
Najlepszy czas na obserwację zjawiska wystąpi 11 lutego o 01.44 czasu środkowoeuropejskiego. Wtedy to na Księżyc znajdzie się w maksymalnym zasięgu cienia Ziemi. Zaćmienie rozpocznie się 10 lutego od 23.34 CET, jednak będzie ono jeszcze praktycznie niewidoczne. Pierwsze efekty zjawiska powinny być widoczne około 01.10 CET, po około 40 minutach nastąpi faza maksymalna, a o 03.53 CET zaćmienie dobiegnie końca.
Pozostaje pytanie, czy pogoda w ogóle pozwoli nam na jakiekolwiek obserwacje. W czasie wystąpienie zaćmienia prognozuje się, że pochmurno będzie na północnym – wschodzie, na południu oraz na zachodzie. Na pozostałym obszarze niemal bezchmurna noc, czekających na obserwatorów astronomicznych lubiących mroźną pogodę.

źródło:SpaceWeather.com
Meteopedia

Skala Fujity – siedmiostopniowa skala oceniająca poziom intensywności tornad na podstawie zniszczeń zabudowy i rzadziej roślin. Opracował ją w 1977 Tetsuya "Ted" Fujita z Uniwersytetu w Chicago. Rozwinął ją razem z Allenem Pearsonem 1973 o długość i szerokość ścieżek.





1 lutego 2007 skala Fujity została zaktualizowana do "Rozszerzonej Skali F" ("Skala EF" ang. Enhanced F Scale), gdzie zniszczenia podzielone będą na klasy w odniesieniu do konkretnych rodzajów konstrukcji obiektów budowlanych. Pozwolić to ma sprawniej posługiwać się nią na terenie Stanów Zjednoczonych.


Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne