Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Wielokolorowe obłoki nad Wielką Brytanią.
Wielokolorowe obłoki nad Wielką Brytanią.
1 II 2017, 11:32:00 | Kategoria: Ciekawostki
W czwartek wieczorem mieszkańcy hrabstwa Kumbria w północno – zachodniej Anglii, mogli oglądać rzadkie opalizujące chmury. Oficjalnie nazywa się je polarnymi chmurami stratosferycznymi i czasami nazywa się je również chmurami perłowymi ze względu na ich połyskujące pastelowe odcienie przypominające wnętrze muszli. Często można je zaobserwować w Skandynawii i w północnej Kanadzie.
Chmury te zwykle powstają tylko na biegunach w zimnej porze roku, gdyż aby powstały temperatura powietrza w górnej stratosferze musi osiągnąć minimum (-78)ºC.Polarne chmury stratosferyczne mogły powstać nad wielką Brytanią dzięki wirowi polarnemu znajdującemu się nad Wielką Brytanią i ściągającą do niej mroźne powietrze znad bieguna północnego.
Nawet przy mrozie, obłoki te mogą być obserwowane tylko o zmierzchu lub tuż przed świtem, gdy słońce znajduje się poniżej linii horyzontu. Mogą być widoczne przez kilka godzin, a nawet przez całą noc jeśli oświetlane są blaskiem księżyca.
Obłoki perłowe znajdują się na wysokości 15 – 25 km, więc kropelki wody, które je tworzą są mniejsze od tych które tworzą typowe chmury. Te mniejsze kropelki w inny sposób rozpraszają światło i dlatego obłoki przyjmują niezwykłe barwy.
Meteopedia

Skala Fujity – siedmiostopniowa skala oceniająca poziom intensywności tornad na podstawie zniszczeń zabudowy i rzadziej roślin. Opracował ją w 1977 Tetsuya "Ted" Fujita z Uniwersytetu w Chicago. Rozwinął ją razem z Allenem Pearsonem 1973 o długość i szerokość ścieżek.





1 lutego 2007 skala Fujity została zaktualizowana do "Rozszerzonej Skali F" ("Skala EF" ang. Enhanced F Scale), gdzie zniszczenia podzielone będą na klasy w odniesieniu do konkretnych rodzajów konstrukcji obiektów budowlanych. Pozwolić to ma sprawniej posługiwać się nią na terenie Stanów Zjednoczonych.


Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne