Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Rok 2016 prawdopodobnie pobije nowe rekordy ciepła.
Rok 2016 prawdopodobnie pobije nowe rekordy ciepła.
18 XI 2016, 07:30:00 | Kategoria: Klimat
Według najnowszych danych WMO nieuniknionym wydaje się być, że po raz trzeci raz z rzędu roczna temperatur powietrza będzie rekordowo wysoka. 2016 rok będzie też najcieplejszym w historii pomiarów.
WMO przeanalizowało dane z ostatnich 9 miesięcy i okazało się, że globalne temperatury powietrza były o 1,2ºC wyższe od poziomu sprzed rewolucji przemysłowej, a tym samym sprzed uwalniania się dużej ilości CO2 do atmosfery. Na początku roku wpływ na temperaturę miało również silne El Nino, jednak i tak głównie emisja gazów cieplarnianych powoduje wzrost globalnej temperatury powietrza.
W ostatnim czasie emisja CO2 wydaje się być ustabilizowana, jednak coraz cieplejsze oceany są w stanie pomieścić coraz mniejszą ilość dwutlenku węgla. Zatrzymuje się on zatem w atmosferze i powoduje coraz wyższe temperatury powietrza.

Źródło: iflscience.com
Meteopedia
Adwekcja - w meteorologii napływ powietrza nad dany obszar, często główna przyczyna zmian warunków pogody (napływ masy powietrza o innej temperaturze czy też wilgotności). W odróżnieniu od konwekcji zachodzi w płaszczyźnie poziomej.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne