Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Już niedługo superpełnia.
Już niedługo superpełnia.
7 XI 2016, 09:47:00 | Kategoria: Astronomia

14 listopada będziemy mogli podziwiać pełnię Księżyca z największą od 68 lat tarczą Księżyca. Tego dnia Księżyc osiągnie swoje perygeum, czyli będzie w najbliższej odległości do Ziemi i jednocześnie będziemy mogli oglądać go w pełni. Taką sytuację nazywamy superksiężycem. Będzie to największa pełnia nie tylko od początku XXI wieku, ale i od stycznia 1948 roku.

Według naukowców NASA tarcza księżyca, podczas pełni, może być o około 14% większa i 30% jaśniejsza od tej w czasie pełni w apogeum. 14 listopada o 13:52 UTC Księżyc osiągnie swoją pełnię i wraz ze Słońcem i Ziemią znajdą się w jednej linii. Dwie godziny wcześniej o11.24 UTC, Księżyc osiągnie perygeum i będzie nas od niego dzielić 356 509 kilometrów. Dla porównania w czasie aphelium Księżyc znajduje się w odległości ponad 400 000 kilometrów od Ziemi. Różnice w odległości, a co za tym idzie w wielkości widzianej z Ziemi tarczy Księżyca, wynikają z tego, że nasz naturalny satelita nie porusza się po orbicie w kształcie okręgu, lecz elipsy. Następna taka superpełnia będzie możliwa do zaobserwowania 25 listopada 2034 roku.

Źródło: iflscience.com

Meteopedia
Z frontami atmosferycznymi związane są typowe dla nich strefy zachmurzenia i zjawiska pogody.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne