Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Huragany ›

Huragan Gaston.
Huragan Gaston.
31 VIII 2016, 08:21:00 | Kategoria: Huragany
W ostatnią niedzielę, na Atlantyku tropikalny sztorm Gaston przekształcił się w huragan. Obecnie jest on huraganem trzeciej kategorii. W weekend może dotrzeć do Wysp Azorskich.
Huragan Gaston przemieszcza się po północnym Atlantyku z dala od lądu w kierunku północno – zachodnim. Jest huraganem trzeciej kategorii. Oznacza to, że średnia prędkość wiatru osiąga w nim 178 – 209 km/h, a ciśnienie wewnątrz huraganu wynosi 920 – 944 hPa. Po wejściu na ląd huragany takie mogą spowodować zniszczenia mniejszych budynków, a podtopienia przez nie wywołane mogą zniszczyć mniejsze budynki i uszkodzić większe konstrukcje w obszarze strefy brzegowej. Istnieje również ryzyko podtopienia terenów położonych w głębi lądu.
Ostatnie dane mówią, że huragan Gaston znajduje się około 1300 km na wschód od Bermudów i około 2180 km na zachód od Azorów.

Przewidywana droga przemieszczania siÄ™ huraganu Gaston.
Źródło:nhc.noaa.gov

Źródło: wetter3.de

Gaston może dotrzeć do Azorów w piątek wieczorem lub w sobotę, ale już jako sztorm tropikalny o średniej prędkościach wiatru od 63 do 117 km/h. Prognozy mogą oczywiście ulec jeszcze zmianom. Do niedawna prognozowano, że w weekend Gaston uderzy w Wyspy Brytyjskie. Aktualnie wydaje się to mniej prawdopodobne.

Źródło: wunderground.com, nhc.noaa.gov, metoffice.gov.uk
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne