Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Naukowcy ustalili od kiedy trwają antropologiczne zmiany klimatu.
Naukowcy ustalili od kiedy trwają antropologiczne zmiany klimatu.
30 VIII 2016, 09:54:00 | Kategoria: Klimat

Ostatnio międzynarodowy projekt badawczy wykazał, że działalność antropologiczna wywołuje globalne ocieplenie już od prawie dwóch stuleci. Do tej pory sądzono, że człowiek zaczął przyczyniać się do zmian klimatu dopiero od XX wieku.

Kierujący badaniami profesor Nerilie Abram z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego powiedział, że przeprowadzone badania wykazały, że globalne ocieplenie zaczęło się już na początku rewolucji przemysłowej, a jego skutki w Arktyce i w tropikalnych częściach oceanów można było już dostrzec około 1830. Naukowiec powiedział, że było to niezwykłe odkrycie z kategorii tych bardzo zaskakujących. Jednak dowody jasno wskazują, że obecne ocieplanie się klimatu rozpoczęło się około 180 lat.

Nowe odkrycia mają znaczenie dla oceny stopnia wpływu działalności ludzi na klimat, przez porównanie jego obecnego stanu z tym sprzed rewolucji przemysłowej. Pomoże to naukowcom przewidzieć jaki będzie przyszły wpływ emisji gazów cieplarnianych na klimat.

Badania zostały opublikowane w Nature, a brało w nich udział 25 naukowców z Australii, Stanów Zjednoczonych, Europy i Azji współpracujących w ramach uczestniczyło 25 naukowców z całej Australii, Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji, współpracując w ramach międzynarodowego Past Global Changes 2000 (PAGES 2K) Consortium.

Często rozpatrując antropologiczne zmiany klimatu bierze się pod uwagę tylko XX wiek, ponieważ wcześnie rzadko prowadzono bezpośrednie pomiary klimatu. Zespół tych naukowców badał jednak szczegółowe rekonstrukcje z ostatnich 500 lat, aby odkryć początek ocieplania się klimatu. Naukowcy badali naturalne wahania klimatyczne oceanów i kontynuantów na całym świecie. Było to możliwe dzięki informacją zachowanym w koralowcach, słojach czy rdzeniach lodowych. Zespół badaczy przeanalizował także modele sytuacji klimatycznych sięgających kilku tysięcy lat.

Okazało się, że początek globalnego ocieplania miał miejsce około 1830, roku, a za jego przyczynę uznaje się rosnący poziom emisji gazów cieplarnianych.

Jedna z naukowców dr Helen McGregor z University of Wollongong′s School of Earth and Environmental Sciences, powiedziała, że choć ldziałalność antropologiczna w XIX wieku przyczyniła się tylko w niewielkim stopniu do wzrostu poziomu gazów cieplarnianych, okazuje się że klimat Ziemi szybko i zauważalnie zareagował nawet na tak niewielki wzrost poziomu dwutlenku węgla na początku ery przemysłowej.

Najwcześniej oznaki efektu cieplarnianego, według przeprowadzonych badań, można było dostrzec w Arktyce i w tropikalnych częsciach oceanów, ale niedługo potem były już zauważalne również w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Najpóźniej skutki ocieplenia klimatu dotarły na Antarktydę, jednak obecnie również tam obserwuje się negatywne skutki antropologicznych zmian klimatu.

Źródło: phys.org

Meteopedia
ruch powietrza, przy którym prędkość przepływu i ciśnienie, a często także np. temperatura i wilgotność powietrza, podlegają przypadkowym fluktuacjom w czasie i przestrzeni;

powstaje głównie wskutek różnych prędkości wiatru w sąsiednich warstwach powietrza i występowania pionowego gradientu temperatury w atmosferze.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne