Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Błękitne jeziora pojawiły się we Wschodniej Antarktydzie.
Błękitne jeziora pojawiły się we Wschodniej Antarktydzie.
30 VIII 2016, 06:02:00 | Kategoria: Klimat
Około 8000 jezior pojawiło się w okolicach lodowca Langhovde we wschodniej części Antarktyki. Powstały one w latach 2000 – 2013. Choć zadziwiają swą urodą, to niestety są negatywnym skutkiem zmian klimatu.

W nowym badaniu opublikowanym w czasopiśmie Geophysical Research Letters wykazano, że jeziora pojawiają się na obszarze, do tej pory, uznawanym za najzimniejszy na Ziemi. Ich pojawianie się związane jest z występowaniem temperatur powietrza powyżej 0°C. Okazuje się, że na przykład w lecie 2012 – 2013 takich dni było aż 37 i w tym właśnie czasie pojawiały się nowe jeziora z topniejącej wody z lodowca. Jak wiadomo woda pochłania ciepło i długo je oddaje co przyspiesza proces topnienie lodu i przyczynia się do powstawania większej liczby jezior.

Antarktyda Wschodnia do tej pory uchodziła za miejsce na które zmiany klimatu oddziałują w najmniejszy sposób, jednak również i tutaj zaczynają one dawać o sobie znać.

Źródło: iflscience.com
Meteopedia
Jest to urządzenie służące do pomiaru ciśnienia atmosferycznego. W meteorologii powszechnie stosowane są trzy typy tych przyrządów :

cieczowe, działają w oparciu o prawa hydrostatyki

deformacyjne (zwane aneroidami), ich działanie opiera się na właściwościach sprężystych ciał stałych.

hipsometry ( inaczej zwane termobarmometrami) , dzięki nim dokonujemy pośredniego pomiaru ciśnienia atmosferycznego. Funkcjonowanie tego urządzenia opiera się na wykorzystaniu zależności zachodzącej pomiędzy punktem wrzenia wody od ciśnienia atmosferycznego.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne