Aktualności
Newsletter
Ankieta
Co kryje się pod lodami Antarktydy?
22 VII 2016, 06:24:00 | Kategoria: Hydrologia
Obszary ukryte pod lodami Antarktydy nadal są dla nas dużą tajemnicą. Odnaleźć tam można kaniony, cieki wodne czy jeziora, a obecnie trwa ich inwentaryzacja.
Możemy się dziwić jak to możliwe, że w takich warunkach występuje woda w stanie ciekłym. Woda ta powstaje dzięki ciepłu z wnętrza ziemi oraz dzięki tarciu generowanemu podczas ruchu lodu na podłożu skalnym, co topi spód pokrywy lodowej. Jednak to ciśnienie sprawia, że woda nie zamarza. Kiedy ogromny ciężar lodu naciska na wodę, może ona pozostać w stanie ciekłym w temperaturach w których, w normalnych warunkach, dawno stałaby się lodem. Dodatkowo lód izoluje podłoże od bardzo niskich temperatur występujących powyżej powierzchni lodu.
Do tej pory pod lodami Antarktydy odkryto ponad 400 jezior. Ta liczba zwiększa się w miarę postępu technologicznego. Największe, do tej pory, odkryte jezioro podlodowcowe to jezioro Wostok o powierzchni około 12,5 tysiąca kilometrów kwadratowych i średniej głębokości około 430 metrów.
Sieć jezior pod lodami Antarktydy.
źródło: Zina Deretsky NSF/us/ Wikimedia Commons
Jezioro to jest szóstym, objętościowo największym jeziorem na świecie, jednak ukrytym pod 3,5 kilometrową warstwą lodu, co bardzo utrudnia jego eksplorację. Używając radarów oraz stosując metody sejsmiczne, badaczom udało się zmapować jezioro Wostok i lepiej poznać jego genezę.
Źródło:iflscience.com
Redaktor: Magdalena Paczesna
Na skróty
prognoza pogody
pogoda w Polsce
pogoda na świecie
zdjęcia satelitarne
meteorologia
ostrzeżenie meteorologiczne
depesze
SYNOP
METAR
TAF
mapa pogody
klimat
meteopedia
Aura
pogoda aktualna
stan pogody
kalkulator meteorologiczny
prognoza sezonowa
klimat Polski
prawdopodobieństwo burz
burze
artykuły meteorologiczne
biuro prognoz
prognoza dla lotnictwa
prognoza długoterminowa
pogoda w miastach
zdjęcia meteorologiczne
galeria pogody
prognoza biometeorologiczna
prognozy specjalne
Aura Centrum sp. z o. o. 1998 – 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności