Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Światowa „stolica błyskawic” w Wenezueli.
Światowa „stolica błyskawic” w Wenezueli.
6 V 2016, 05:53:00 | Kategoria: Ciekawostki
Nad wenezuelskim jeziorem Maracaibo często możemy zaobserwować uderzenia pioruna.

Naukowcy z NASA obliczyli, że na metr kwadratowy przypada tam 233 błyskawic rocznie – tym samym jest to miejsce o największej liczbie uderzeń pioruna przypadających na metr kwadratowy w ciągu roku.
Z opublikowanych badań wynika również, że częściej uderzenia pioruna zdarzają się na lądzie niż na morzu, a ich największa aktywność przypada na godziny popołudniowe.
Przyczyną tak częstych wyładowań na tym obszarze jest zimny wiatr spływający z Andów, mieszający się z ciepłym i wilgotnym powietrzem znad jeziora. Dzięki temu można tam zaobserwować około 297 burz rocznie.

Źródło: iflscience.com
Meteopedia

Skala Fujity – siedmiostopniowa skala oceniająca poziom intensywności tornad na podstawie zniszczeń zabudowy i rzadziej roślin. Opracował ją w 1977 Tetsuya "Ted" Fujita z Uniwersytetu w Chicago. Rozwinął ją razem z Allenem Pearsonem 1973 o długość i szerokość ścieżek.





1 lutego 2007 skala Fujity została zaktualizowana do "Rozszerzonej Skali F" ("Skala EF" ang. Enhanced F Scale), gdzie zniszczenia podzielone będą na klasy w odniesieniu do konkretnych rodzajów konstrukcji obiektów budowlanych. Pozwolić to ma sprawniej posługiwać się nią na terenie Stanów Zjednoczonych.


Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne