Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Klimat ›

Zmiany klimatyczne mogą spowodować śmierć pół miliona osób w 2050 roku.
Zmiany klimatyczne mogą spowodować śmierć pół miliona osób w 2050 roku.
4 III 2016, 12:02:00 | Kategoria: Klimat
A wszystko przez negatywny wpływ globalnego ocieplenia na naszą dietę. W przewidywaniach naukowców obniżona wydajność upraw, spowodowane przez susze czy powodzie, doprowadzi do zmiany składu diety. To natomiast może mieć wpływ na zdrowie i życie milionów osób.

Badania wykazują, że nawet niewielkie zmniejszenie ilości jedzenia, a tym samym spożywanych kalorii, może wpływać na zdrowie ludzi. Dalsze zmiany klimatyczne mogą spowodować zmiejszenie dostępności żywności na osobę o około 3,2%. Może również dojść do czteroprocentowego zmniejszenia spożycia owoców i warzyw. Istnieje prawdopodobieństwo, że doprowadzi to do śmierci około 529 tysięcy dodatkowych osób. Najbardziej ucierpią osoby w krajach o niskich i średnich dochodach państwa.
Istnieją też pewne plusy ze zmniejszającego się dostępu do żywności, ponieważ może to obniżyć liczbę osób z otyłością. Jednak bardziej widoczne będą te negatywne skutki.
Przewiduje się również, że gdyby nastąpiła redukcja dwutlenku węgla i efektu globalnego ocieplenia, a ludzie byliby w odpowiedni sposób edukowani i mieli większy dostęp do żywności , możliwe byłoby uniknięcie około 1,9 miliona zgonów rocznie.

Źródło: iflscience.com
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne