Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Hydrologia ›

Poziomu mórz i oceanów w przeszłości oraz przyszłości.
Poziomu mórz i oceanów w przeszłości oraz przyszłości.
25 II 2016, 10:48:00 | Kategoria: Hydrologia
Według ostatnich badań Uniwersytetu Rutgersa, w XX wieku poziom mórz i oceanów na świecie wzrósł szybiej niż przez ostatnie 27 wieków. Jednak bez wpływu globalnego ocieplenia ten wzrost byłby o połowę mniejszy, a nawet mogłoby nastąpić obniżanie się poziomu mórz i oceanów.
Jak wynika z przeprowadzonych badań od 1900 do 2000 roku średni poziom mórz i oceanów podniósł się o 14 cm. Ma to związek z temperaturami na świecie. Od 1000 do 1400 roku, kiedy to średnia temperatura na ziemi spadła o 0,2°C, poziom wód obniżył się o 8 cm. Obecnie temperatura na ziemi jest o około 1°C wyższa niż w XIX wieku. Zatem można dostrzec zależność pomiędzy temperaturą na Ziemi, a poziomem mórz i oceanów na świecie.
Pokuszono się również o prognozę wzrostu poziomu wód. W XXI wieku istnieje prawdopodobieństwo, że poziom ten wzrośnie o od około 50 do 130 cm, jeśli światowa energetyka nadal w dużym stopniu opierać się będą na paliwach kopalnianych. Natomiast ich ograniczanie spowodowało by wzrost globalnego poziomu mórz i ocanów o około 20 – 60 cm.
Takie podnoszenie się poziomu morza powoduje między innymi zalewanie coraz większych obszarów przybrzeżnych, a co za tym idzie straty materialne czy nawet śmierć ludzi. Jednym z przykładów, gdzie, podnoszenie się wód, ma wpływ na ludność jest społeczność Indian Quinault, którzy zamieszkują wybrzeże Pacyfiku na Półwyspie Olimpijskim w USA, w miejscowości Taholah. Od zawsze byli zagrożeni przez fale tsunami, jednak obecnie ich problemem są głownie zmiany klimatyczne takie jak zakwaszenie oceanu, erozja wybrzeża, częstrze i intensywniejsze burze czy właśnie podnoszenie się poziomu ocenu. Po niebezpiecznych zalaniach przybrzeżnych części miejscowości, jakie miały miejsca podczas sztormów czy po intensywnych opadach deszczu, podjęto decyzję o przeniesieniu najniżej położonej części miejscowości w jej wyższe obszary.Obecnie trwają konsultacje społeczne co do wyglądu nowopowstałej części Taholah.





Źródło: phys.org, climate.gov
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne