Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Zatrucia ryb toksynami morskimi, a wzrost temperatury oceanu.
Zatrucia ryb toksynami morskimi, a wzrost temperatury oceanu.
15 XII 2015, 11:11:00 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska

Nowe badnia NOAA (Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna) prognozują wzrost zatrucia ryb w Zatoce Meksykańskiej i w południowej części wybrzeża Stanów Zjednoczonych.

Ryby mogą zostać zakażone przez jedzenie glonów produkujące silne neurotoksyny. Ludzie zjadając te ryby również ulegają zatruciu. Glony powodujące zatrucia toksynami występują głównie na Karaibach. Wzrost temperatury oceanu sprawia, że niektóre gatunki tych glonów są w stanie przenosić się na północ. Obecnie jest ich coraz więcej w Zatoce Meksykańskiej i na południowo – wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Wyższe temperatury oceanu przyczyniają się również do większego i dłuższe kwitnienie szkodliwych glonów.

NOAA przewiduje, że temperatura oceanu pod koniec XXI wieku będzie tak wysoka, że przyczyni się do rozprzestrzenienia toksycznych glonów aż do wybrzeży Północnej Karoliny. Zatrucia toksynami morskimi utrudnia rozwój rybołówstwa w wielu regionach świata.

Naukowiec NOAA mówi, że skażone ryby nie mają specyficznego smaku, koloru czy zapachu. Jednak można przewidzieć miejsce występowania zakażonych ryb po miejscu występowania toksycznych glonów.

Meteopedia
Masą powietrza nazywamy część atmosfery o zbliżonych parametrach takich jak temperatura, wilgotność, zawartość pyłu itp. W atmosferze cały czas powstają warunki, przy których dwie masy powietrza o różnych właściwościach są położone obok siebie.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne