Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Katastrofy ›

Niszcząca siła lawiny błotnej
Niszcząca siła lawiny błotnej
12 X 2015, 10:05:00 | Kategoria: Katastrofy
Lawina błotna, która zeszła na początku października na wioskę Santa Catarina Pinula w południowej Gwatemali doprowadziła do ogromnych zniszczeń i ofiar w ludziach.


Lawina zaskoczyła mieszkańców w nocy. Zasypała około 200 domów z czego niektóre przesunęła nawet o 15 metrów.

Służby ratunkowe informują o 266 osobach, które zginęły w kataklizmie oraz kilkudziesięciu zaginionych. Nadal prowadzone są poszukiwania, lecz ze względu na to, że od katastrofy minęło dużo czasu, zostaną zakończone jutro.




Do podobnego zjawiska, lecz na mniejszą skalę, doszło w nocy z soboty na niedzielę na Chorwackim półwyspie Peljesac.



Tym razem obyło się bez ofiar. Przyczyną zejścia lawiny były kilkudniowe ulewy oraz to, że strome zbocza były pozbawione roślinności wskutek niedawnych pożarów. Takie stoki są szczególnie zagrożone wystąpieniem lawiny błotnej.

Źródło: losyziemi.pl
fakt24.pl
tvnmeteo.tvn24.pl

Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne