Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Astronomia ›

Zorza polarna nad PolskÄ…. Bardzo silna burza magnetyczna.
Zorza polarna nad PolskÄ…. Bardzo silna burza magnetyczna.
8 IX 2015, 11:12:00 | Kategoria: Astronomia
Większość ludzi sądzi, że zorze polarne można obserwować jedynie w Skandynawii i innych obszarach leżących powyżej koła podbiegunowego. Dziś mogli się przekonać, że zjawisko to występuje również w miejscach o niższych szerokościach geograficznych.



Już od kilku godzin trwa silna burza geomagnetyczna, której siła wynosi nawet G4. Wiatr słoneczny z dziury koronalnej oraz koronalny wyrzut masy oddziałuje na ziemską magnetosferę i dzięki niemu na niebie nad Polską możemy podziwiać zorze.

Burza magnetyczna powoduje nagłe i intensywne zmiany pola magnetycznego Ziemi. Zaburzenia te mogą doprowadzić do uszkodzenia niektórych urządzeń elektrycznych. Na szczęście anomalie występujące nad Polską nie są aż tak groźne. Możemy jednak zauważyć niewielkie problemy z telefonami komórkowymi.

Prognozy NOAA i NASA nie zapowiadały tak silnych burz, które miejscami sięgały Kp8. Dzięki takiej mocy i utrzymaniu się wskaźnika Bz na polaryzacji południowej zorze polarne możemy obserwować w większej części naszego kraju.

Poniższy wykres przedstawia aktualną siłę zmian pola magnetycznego.

Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne