Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Ciekawostki ›

Zasoby słodkiej wody coraz bardziej cenne
Zasoby słodkiej wody coraz bardziej cenne
14 VIII 2015, 16:00:00 | Kategoria: Ciekawostki
Nie tylko Polska zmaga się z niedostatkiem opadów. Sytuacja na zachodzie USA jest już tak dramatyczna, że zaczyna się zwracać uwagę na straty wody związane z parowaniem, które w tak suchym klimacie jak kalifornijski może przekraczać 1.1 miliarda litrów wody. Ta jest w Kalifornii już tak cenna, że na taką stratę pozwolić sobie nie można. Wymyślono więc patent z plastikowymi kulami które mają ograniczyć parowanie. Ciemny kolor kul pochłania promieniowanie, a z racji, że te są wypełnione do połowy wodą to nie przegrzewają się. Przestrzenie pomiędzy kulami zapewniają wymianę tlenu, co powinno zapobiec rozwojowi organizmów beztlenowych.



Użyto 96 milionów sztuk. Pojedyncza kulka kosztuje ok. 36 centów, co oznacza, że Kalifornia wydała na tę inwestycję prawie 35 milionów dolarów. Władze stanu ufają jednak, że to się opłaci.

Kulki mają zabezpieczać zbiorniki przez prawie 10 lat. Wcześniej takiego sposobu z powodzeniem użyto w zbiornikach wodnych w pobliżu lotnisk. Miały zniechęcać ptaki do osiedlania się w pobliżu portów.

Z powodu suszy cierpią zwierzęta. - te które nie dostosują się do nowych warunków wyginą - mówi Jason Holley, biolog i badacz zwierząt z Kalifornijskiego działu ryb i dzikiego życia. Wyginięcie grozi endemicznym gatunkom m.in pustynnym rybom ze zbiorników wodnych na pustyni Mojave, czy kalifornijskich nornic. Wysychają też charakterystyczne dla regionu winnice w Dolinie Centralnej.




Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne