Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Ciekawostki ›

Blisko 700 ofiar upałów w Pakistanie
Blisko 700 ofiar upałów w Pakistanie
23 VI 2015, 21:53:00 | Kategoria: Ciekawostki
Generalnie napływ powietrza z północnego zachodu, bądź to za sprawą klina wyżowego, bądź jak obecnie przez wirujący nad Bałtykiem niż, sprawia wrażenie zimnego czerwca. Za dosyć chłodnym odczuciem czerwcowych warunków pogody nie idą opady, te jeśli wystąpią to nie są na tyle wydajne by poprawiły bardzo niskie stany wód w rzekach. Bez wątpienia nieco ciepła oddali by nam Pakistańczycy. Fala upałów, w czasie których termometry wskazywały 45 st C zmarło prawie 700 osób. Władze ogłosiły stan nadzwyczajny. choć powszechnie krytykowane są za nieporadność. Szczególnie uciążliwe są częste przerwy w dostawie elektryczności. Spowodowane są one przeciążeniem sieci przez klimatyzatory.



Upały nadeszły w okresie ważnego dla Muzułmanów miesiąca Ramadan. W Islamie okres restrykcyjnego postu w którym każdy powyżej 10 roku od świtu do zmierzchu nie może pić ani jeść. W czasie upałów można tylko delikatnie zwilżyć gardło.

Przeważająca część ofiar to starsi, ubodzy ludzie. Na szczęście pakistańskie biuro prognoza meteorologicznych od wtorku prognozuje ochłodzenie. Upału w Pakistanie nie są jakimś niezwykłym wydarzeniem. Rekordowa temperatura zanotowana w 1979 roku przez stacje w Karaczi wynosiła 47 st C. W ostatnim miesiącu 1 700 osób zmarło z powodu upału w sąsiednich Indiach.



Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne