Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

W sobotę o godz. 18.39 astronomiczne lato. Tymczasem na Antarktydzie zorza polarna
W sobotę o godz. 18.39 astronomiczne lato. Tymczasem na Antarktydzie zorza polarna
16 VI 2015, 14:41:00 | Kategoria: Astronomia
Mieszkańcy półkuli północnej cieszą się latem, pod kołem biegunowym Słońce praktycznie nie zachodzi. Zbliżamy się powoli do przesilenia letniego. W Warszawie wschód naszej dziennej gwiazdy obliczony jest na godzinę 04.14. natomiast zachód na 21.00 - 21.02. W sobotę 21 czerwca o godzinie 18.39 rozpocznie się astronomiczne lato. Dnia przestanie przybywać, za to powoli noce zaczną być coraz dłuższe.



Mamy jednak troszkę czasu bowiem do 23 września to dzień będzie przeważał nad nocą. Półkula południowa zmaga się obecnie z zimą. Na Antarktydzie trwa noc polarna. Pomimo okresu niskiej aktywności Słońca, który trwa mniej więcej od początku maja, 11 czerwca nad Biegunem Południowym niebo rozjaśniało od zorzy polarnej. Liz Widen naukowiec z McMurdo Station przekonuję że była to jedna z najbardziej widowiskowych zórz w tym miejscu, na przestrzeni ostatnich lat. Niestety zachwyt nad tym pięknym zjawiskiem psuł dotkliwy mróz temperatura odczuwalna wynosiła -45 st C.
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
Wiatr opisywany jest dwoma wartościami. Mówimy o prędkości oraz jego kierunku. Kierunek skąd wieje wiatr określamy według stron świata. Dla oznaczenia stron świata używa się pierwszych liter nazw angielskich:
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne