Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Katastrofy ›

Ukraina: Zbiorniki z paliwami w ogniu, dym widziany z satelity meteorologicznego.
Ukraina: Zbiorniki z paliwami w ogniu, dym widziany z satelity meteorologicznego.
9 VI 2015, 14:52:00 | Kategoria: Katastrofy
Gigantyczny pożar ogromnych zbiorników paliw naftowych wybuchł w poniedziałkową noc 9/10.06.2015 20 km na południowy zachód od Kijowa. Po za kontrolą strażaków jest 16 zbiorników, osiem o objętości 900 metrów sześciennych i osiem 50 metrów sześciennych. Na pewno nie żyje jedna osoba, która według wstępnych ustaleń nie zachowała ostrożności podczas przepompowywania produktów naftowych.


Nieoficjalnie różne źródÅ‚a mówiÄ… także o ofiarach Å›miertelnych wÅ›ród strażaków. GwaÅ‚towne spalanie siÄ™ tak ogromnych iloÅ›ci paliw spowodowaÅ‚o potężny sÅ‚up gÄ™stego, czarnego dymu. Jest on na tyle wielki, że widoczny jest z geostacjonarnego satelity pogodowego Meteosat, krąży on na orbicie 40 000 km od Ziemi. Zatem sÅ‚up dymu wielkoÅ›ciÄ… nie ustÄ™puje zbyt wiele erupcjom wulkanów, jak np. Etny. Okoliczna ludność jest ewakuowana, zagrożony jest także skÅ‚ad broni, który w wypadku rozprzestrzenienia siÄ™ pożaru, znajdzie siÄ™ w bezpoÅ›rednim niebezpieczeÅ„stwie, to też  wywożona jest z niego broÅ„.






Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne