Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

  Uciekające kamienie
Uciekające kamienie
4 VI 2015, 00:13:00 | Kategoria: Ciekawostki
Od wielu lat naukowców trapiła jedna myśl – w jaki sposób kamienie z Doliny Śmierci przemieszczają się, po kalifornijskiej pustyni. Racetrack Playa było nie tylko wielką zagadką, ale i turystycznym wabikiem. Kamienne wycieczki przez lata fascynowały wielu, a ślady były widoczne gołym okiem.
Paleobiolog Richard Norris i jego zespół ze Scripps Institution of Oceanography rozwiązali nurtującą badaczy od 70 lat zagadkę. Gdy przyjechali na Racetrack Playa, okazało się, iż obszar badań pokryty jest kilku centymetrową warstwą wody, która determinuje ruch głazów. Ale najpierw, by to zjawisko miało miejsce jest potrzebna korelacja kilku czynników.
Po pierwsze teren ten musi być pokryty warstwą wody, która podczas chłodnych nocy zamarznie, tworząc pływający lód. Zarazem na tyle cienki by kamienie swobodnie mogły się poruszać i na tyle wytrzymały, by nie uległ pęknięciu. W dzień, gdy promienie słoneczne roztapiają lód, tworzą się drobne kry, które z łatwością przesuwają skały, pozostawiając przy tym charakterystyczny „tor ucieczki”.

Meteopedia
Tornado [wg.PWN], to trąba powietrzna, silny wir powietrzny powstający w chmurach burzowych. Rozciąga się od podstawy chmury do powierzchni Ziemi i powoduje zasysanie wody ze zbiorników wodnych (tornado wodne) lub piasku czy pyłu z gruntu (tornado powietrzne, słup pyłowy).
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne