Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Jak zachowa się kawałek magnesu w miedzianej rurze?
Jak zachowa się kawałek magnesu w miedzianej rurze?
20 V 2015, 17:07:00 | Kategoria: Ciekawostki
Ciekawe doświadczenie fizyczne, kiedy dwa kawałki metalu tworzą układ w którym grawitacja musi się sporo "napracować" aby jeden z nich sprowadzić w dół. Magnes, który przyciąga kawałki żelaza znamy wszyscy. Miedziana rura też nie jest trudno dostępnym produktem, a to już koniec listy potrzebnych do doświadczenia elementów. Kiedy w rurę wrzucimy pieniążek, kamyk, lub inny przedmiot o odpowiedniej wielkości, przeleci on przez rurę, nie dając specjalnych efektów. Troszeczkę inaczej sytuacja ma się z magnesem (nie mylić z magnezem Mg) Efekt można obejrzeć na poniższym materiale video:



Wyjaśnienie zjawiska zaczerpnąłem ze strony Wydziału Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Warszawskiego. Odpowiada Janusz Gaj

Zgodnie z prawem Faradaya siła elektromotoryczna indukcji jest równa szybkości zmiany strumienia indukcji magnetycznej w czasie*. Ten strumień możemy liczyć na przykład przez przekrój rury w jakimś miejscu. Będzie się on zmieniał w czasie, gdy magnes będzie przelatywał przez miejsce rury, gdzie wybraliśmy jej przekrój. Wyliczona siła elektromotoryczna będzie napędzała prąd płynący wokół rury po obwodzie tego przekroju. Na ten prąd w polu magnesu będzie działała siła elektrodynamiczna. Skoro magnes (za pośrednictwem swojego pola) działa na prąd płynący w rurze, to zgodnie z trzecią zasadą dynamiki Newtona prąd w rurze działa siłą reakcji na magnes. Kierunek tej siły, zgodnie z regułą Lenza (zob. ), będzie taki, żeby przeciwstawiać się zachodzącej zmianie. Ta zmiana to ruch magnesu, a więc działająca siła będzie ten ruch hamować. Uff, całkiem skomplikowane, ale mam nadzieje, że da się zrozumieć.

*) Uwaga: używamy tu słowa ′indukcja′ w dwóch znaczeniach. Pierwsze z nich to zjawisko indukcji elektromagnetycznej, czyli powstawanie siły elektromotorycznej w obwodzie zamkniętym pod wpływem zmian strumienia. Strumienia czego? Znowu indukcji, ale użytej w znaczeniu ′wektor indukcji pola magnetycznego′, który określa kierunek pola magnetycznego i jest jego miarą; wartość tego wektora mierzy się w teslach (T).
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
Chmura burzowa (Cumulonimbus) inaczej nazywana chmurą kłębiasto-deszczową lub kłębiasto-opadową stanowi praktycznie ostatnie stadium rozwoju chmur kłębiastych. Ma ona postać potężnych gór lub wież. Wierzchołki są spłaszczone i często przypominają swoim kształtem kowadło. Poniżej zwykle bardzo ciemnej podstawy możemy zaobserwować ciemne smugi deszczu (Praecipitatio).
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne