Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Nepal: Woda w basenie podczas wstrząsów 7.4 M
Nepal: Woda w basenie podczas wstrząsów 7.4 M
15 V 2015, 23:09:00 | Kategoria: Ciekawostki
Trzęsienia Ziemi to kataklizmy w których mnogość zniszczeń przekracza granice ludzkiej wyobraźni. W pogodny i z pozoru spokojny dzień wystarczy kilka minut wstrząsów sejsmicznych, by na przykład okoliczna rzeźba terenu i hydrografia, uległy diametralnej zmianie. Szlaki komunikacyjne tracą przejezdność, a miasta zamieniają się w gruzowisko. Śmiertelne żniwo ofiar często liczy się w dziesiątkach tysięcy. Kraje wysoko rozwinięte inwestują w drogą technologie budownictwa, które nawet po bardzo silnych wstrząsach, są wstanie utrzymać swoją bryłę i nie zamienić się ruinę. Nie wszyscy mogą sobie jednak na to pozwolić i często przychodzi za to zapłacić życiem. Szczególnie przeraża to że zasięg zniszczeń trzęsień ziemi. Jest on bowiem ogromny. Położony w środkowych Himalajach Nepal w przeciągu 3 tygodni doświadczony został przez dwa trzęsienia ziemi, pierwsze 25 kwietnia zabiło 8000 osób a 14 000 zostało rannych, kolejne 12 maja o magnitudzie 7,4 wystąpiło na głębokości 18 km, liczba ofiar śmiertelnych już nie tak dramatyczna, bowiem potwierdzono śmierć 66 osób, nie mniej jednak służby informowały o 1000 rannych. Z 12 maja pochodzi ciekawe nagranie, które osobom nie mającym orientacji odnośnie siły wstrząsów, pokazuje zachowanie wody w basenie. Ta rozkołysana została tak mocno, że z pluskiem wypada niecki basenu, zatem potęga natury w swoim groźnym pomruku pokazuje nam ile człowiek znaczy w jej nieujarzmionym obliczu.

Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
zbiór seryjnych spękań i szczelin w skałach uporządkowanych geometrycznie w odstępach większych niż kilka centymetrów, występujących w zespołach i systemach. Przez to pojęcie można też rozumieć zdolność skały do pękania według określonego wzoru.



Cios może powstawać wskutek wietrzenia, ruchów tektonicznych lub w skałach magmowych na skutek krzepnięcia magmy.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne